in

Yerli Aşı TURKOVAC

Alman BioNTech ve Çinli Sinovac aşıları ile amaçlanan toplumsal bağışıklık düzeyi için çalışmalar devam ederken, Türkiye’de geliştirilen aşının isimi TURKOVAC olarak izah etti. Peki TURKOVAC aşısı hangi evrede, hangi özelliklere sahip, ne vakit üretilecek ve uygulanacak?

Türkiye’de şu an uygulamada olan iki aşı var: Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin şirketi Pfizer ile ortak geliştirdiği BionTech ve Çinli şirket Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac. Bu listeye, Rus menşeli Sputnik V aşısının da ilave etmesi hem de Sputnik V’in Türkiye’de de üretilmesi için çalışmalar devam ediyor. Ancak Türkiye’deki araştırma müesseseleri ve laboratuvarların geliştirdiği yerli aşı TURKOVAC için de final mertebesine gelindi. 

Peki TURKOVAC aşısı hangi özelliklere sahip, diğer aşılardan ne farkı var, ne zaman üretilecek ve uygulamaya sürülecek. Bugüne kadar yapılan izahlardan yola çıkarak, eriştiğimiz tüm bilgileri derledik.

TURKOVAC aşısının geliştirilme süreci:

  • Aşı türü: Tesirsizleştirilmiş virüs içeren inaktif aşı
  • Uygulanması şart olan doz sayısı: Daha netleşmedi
  • Geliştiren müesseseler: Kayseri, Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ve İyi Muayenehane Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM).
  • Destekleyen: Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB)
  • Faz-1: 44 gönüllü ile Kasım 2020’de bitirdi, hiçbir yan tesir görülmediği izah etti.
  • Faz-2: 250 gönüllü ile Nisan 2021’de bitirdi, %100 muvaffakiyet oranı olduğu izah etti. Ağır bir yan tesir gözlemlenmedi.
  • Faz-3: Sıhhat Bakanlığı’na müracaat yapan gönüllüler ile 22 Haziran 2021’de başladı, 2021 sonuna dek bitirmesi bekleniyor.
  • Seri imalat ve uygulama: 2022’nin ilk ayları

TURKOVAC’ın da bir türü olduğu ‘inaktif aşı’ nedir?

Çinli Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısı, uzun yıllardır her sene düzenli olarak uygulanan grip aşıları da aslında birer inaktif aşı. İnaktif aşılar, rehabilitasyon edilmek veyahut tedbir alınmak istenen hastalığa yol açan virüslerin zayıflatılmış sürümlerini içerir. Emel bağışıklık sisteminin savaşacağı virüsü tanıması, asıl virüs ile karşılaştığında antikor üretebilmesidir.

TURKOVAC aşısı ne vakit uygulanacak? 

Kasım 2020’de Faz-1, Nisan 2021’de Faz-2 çalışmalarının bitirdiği izah eden TURKOVAC’ın Haziran 2021’de başlayan Faz-3 çalışmalarının sene sonuna dek bitirmesi tasarılanıyor. 2022’nin ilk aylarından itibaren seri üretim ve uygulamanın başlaması amaçlanıyor. 

TURKOVAC aşısının diğer aşılardan ne farkı var?

Tartışmalar her ne kadar devam etse de resmi izahlara göre BioNTech ve Sinovac aşılarının Faz-3 çalışmalarının bitirdiğini söyleyebiliriz. Ancak bu aşıların kaç doz uygulanması gerektiğine ait tartışmalar devam ediyor. Tıpkı TURKOVAC gibi zayıflatılmış virüs aşısı olan Sinovac için 3 doz, virüse direk genetik müdahale eden ve 2 dozda bitiren mRNA aşısı BioNTech için ilerleyen dönemde her sene 1 doz uygulanması gerektiği tartışılıyor. TURKOVAC’ın kaç doz uygulanması gerektiği daha netleşmedi.

Sinovac aşısının etkinlik oranı ile ilgili Faz-3 çalışmalarının yürütüldüğü ülkelerden değişik sonuçlar ele geçirilmiş, tartışmaların hemen peşinden Sinovac son etkinlik oranının %94 olduğunu izah etmişti. BioNTech’in etkinlik oranı da %95 olarak belirlenmişti. Ancak bu sonuçlar her iki aşının da Faz-3 evresinde, başka bir deyişle ilk kitlesel testlerde ele geçirildi. TURKOVAC’ın etkinlik oranına konusunda tek veriler ise çok daha düşük denek sayısının bulunduğu, 250 gönüllü üzerinde yapılan Faz-2 neticelerine göre %100 olduğu izah etti. Ancak bu oranın diğer aşılarla karşılaştırılması için sene sonuna doğru bitirmesi beklenen Faz-3 etkinlik neticelerinin izahı gerekiyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

612.190 Yılda Bir Görebileceğimiz Gezegen Dünya'dan Gözükece

Türkiye, Bir Daha Formula 1 Takvimine Eklendi