in

Yemeğinize Sinek Düştüğünde Bırakın !

Yemeğinizin üzerinde bir sinek gördüğünüzde yapabileceğiniz değişik şeyler var. Bu tamamiyle kişinin bakış açısına göre değişiyor. Midesi hassas olan kişiler yemeklerine sinek konduğunda yemeyi bırakıyor. Ancak kimi kişiler; “Bu yalnızca sinek” diyerek, hiçbir şey olmamış gibi yemeye devam ediyor. Ancak sineklerin pek çok bakteriyi taşıdığı düşünülürse aslında yemeğinizde bir sinek gördüğünüzde o yemeyi sonlandırmak çok daha yararlı olabilir. Bu küçük yaratıklar sandığınızdan çok fazla bakteri taşıyor. Peki neden yemeğinize sinek düştüğünde yemeyi bırakmalısınız?

1. Yiyeceklerinize kusmuş olabilirler

Bilhassa karasineklerin ağızları boru şeklinde olduğu için yiyeceklerini sıvılaştırıp emerek yerler. Yiyecekleri sıvılaştırmak içinse, önceden yedikleri her şeyi (sözgelişi; çürümüş et veya dışkı) kusarlar ve tekrar emerler. Evet kulağa son derece “iğrenç” geldiğinin farkındayız ancak yemeğinizde bir sinek gördüğünüzde aslında onun yiyeceğinize kusmuş olabileceği ihtimalini unutmayın ve yerken iki kere düşünün.

2. Yemeğinize yumurtalarını bırakabilirler

Daha sonra tüketmek için ayırdığınız ve gizlediğini gıdalar sineklerin yumurtalarını bırakabileceği mükemmel bir yuva görevi görebilir. Bırakılan yumurtalar bir müddet sonra ise sizi sahiden bakteri ile zehirleyebilen kurtçuklar ve larvalara dönüşebilir. Uzun müddet yenilmeyen ve çöpe atılan bir yiyeceğin üzerinde kurtçukların olmasının sebebi bu. Bu yüzden bir müddet dışarıda bırakacaksanız yemeğinizi kesinlikle kapalı kutuda gizleyin.

3. Bacakları ve kanatları yiyeceklerinizi bakteri yuvasına dönüştürebilir

Sinekler dışkı dahil olmak üzere her şeyle beslendikleri için, çok fazla bakteri taşırlar. Ancak en fazla sayıda mikrop vücutlarının dışında bulunur. Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ne göre, sinekler bacaklarında ve kanatlarında onlarca mikrobiyal sömürge parçası taşıyor. Bu da, dokundukları her şeyin ciddi şekilde enfekte olabileceği mananına geliyor. Bu yüzden yemeğinizin üzerinde bir sinek gördükten sonra yememenizde yarar var. Bu küçük canlılar son derece zarar veren olabilir.

4. 60’tan fazla hastalık taşıyabilirler

Sineklerin çok fazla sayıda bakteri taşıdığını söyledik. Tabii ki bu bakterilerle ciddi hastalıklara da kapı aralayabilirler. Bir araştırmaya göre karasinekler yalnızca çöp ve yiyeceklerden geçerek insanlara en az 65 değişik hastalık bulaştırabilir. Bu hastalıklar arasında; dizanteri, ishal, kolera ve hem de cüzzam bulunuyor. Diğer taraftan sineklerin taşıdığı hastalıklardan sadece insanlar değil hayvanlar da etkilenir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

1.5 Saniyede Aşk : Güçlü Bir Kimya Neden Uzun Süre Yetmiyor

Orta Çağ’da Cadı Avı