Yaşadıkları 2 Filme Konu Olmuş Maceracı “Hugh Glass”

Leonardo DiCaprio'ya Oscar Ödüllü kazdıran, The Revenant filminin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. Bu hikayenin baş kahramanı Hugh Glass’ı n hayatı.


60
25 Paylaşım, 60 points

Hugh Glass (d. 1783 – 1833) Amerika’da yaşamış kürk kaçakçısı , kürk satıcısı , avcı, maceracı ve gezgin. Hugh Glass Amerika’nın Pennyslyvania eyaletinde doğmuş ve İskoç-İrlanda kökenli bir aileden gelmekte. 

Hugh Glass’ın sıradan yaşamı 1822 yılında bir gazetede, General William Henry Ashley tarafından verilmiş bir ilana rastlamasıyla değişecekti. General Ashley, Missouri Nehri boyunca yapılacak ve amacı kürk avcılığı/ticareti olan bir ekspedisyon için 100 adam aramaktaydı. Bu macera Hugh için bulunmaz bir fırsattı. bu ekiple beraber birçok macera yaşar.

Hugh Glass, 1823 yılında Grand River yakınlarında, ekspedisyon üyeleri için avlanırken, yanında 2 yavrusu olan bir boz ayıyı rastlar. Ayı yavrularını korumak amacıyla Hugh‘a saldırır. Hugh yanındaki arkadaşları John S. Fitzgerald ve Jim Bridger‘in yardımıyla ayıyı öldürür, ancak ağır bir şekilde yaralanır. Etleri parçalanmış ve pek çok kemiği kırılmıştır. 

General Ashley, bu yaralar ile Hugh Glass‘ın hiç bir hayatta kalma ihtimalinin olmadığına inanır. Ölene kadar yanında kalmaları ve öldükten sonrada gömmeleri için iki gönüllü ister. Ayı saldırısı esnasında yanında olan arkadaşları John S. Fitzgerald ve Jim Bridger, gönüllü olurlar. Diğerleri de Hugh‘un mezarını kazarak yollarına devam ederler. Bir müddet sonra bu iki gönüllü adam ana gruba yetişir ve Hugh‘un öldüğünü ve Arikara’ların kendilerine saldırdığını iddia ederler.

Oysa Hugh ölmemiştir. Arkadaşları bölgede ki yerlilerden korkarak, onu mezarının içinde ve üstüne bir ayı postu örterek, bırakıp kaçmışlardır.

Hugh mucizevi bir şekilde kendine gelir. En yakın yerleşim yerinden 320 km. uzaktadır.  Bir ayağı ve pek çok kaburgası kırıktır, yaraları iltihaplanmış ve hatta kurtlanmıştır. Üstelik silahı, ekipmanı ve yiyeceği yoktur.

Hugh önce kırık bacağını yerine oturtur ve ayı postu ile sarar. Enfeksiyon kapmış yaralarının kangren olmaması için kurtçukların etini yemesine izin verir. Daha sonrada, Missouri nehri üzerinde bir kürk ticaret merkezi olan Fort Kiowa‘ya gidebilmek için Cheyenne Nehri’ne doğru sürünmeye başlar. 

Onu daha önce yaralı halde ve terk edilmiş olarak gören olan bir grup kızılderili, hayatta kaldığını ve intikam almaya niyetli olduğunu anlayınca ona silah ve gıda yardımı yaparlar. Hugh 3 ay sonra nehir kenarına ulaşır. Kendine ilkel bir sal yapar ve akıntı ile birlikte Fort Kiowa’ya doğru yola çıkar. 6 hafta sonra da Fort Kiowa’ya ulaşır.

Hugh yaraları iyileştikten sonra, intikam almak amacıyla John S. Fitzgerald ve Jim Bridger’in peşine düşer. Kısa bir süre sonra Jim Bridger’i bulur, ancak çok genç olması sebebiyle ona acır ve hayatını bağışlar. Ardından Fitzgerald’i aramaya başlar. O da orduya girmiştir ve Nebraska’dadır. Peşinden Nebraska’ya gider, ancak bir ordu mensubunu öldürmenin cezasının çok ağırdır. Bu nedenle onun da hayatını bağışlar.

Sağlığına kavuştıktan sonra Hugh, avcılığa ve kürk ticaretine geri döner. Hatta bir ara orduda avcı olarak istihdam edilir. 1833 ilkbaharının başlarında, Yellow Stone Nehri üstünde, bir Arikara saldırısı sonucu öldürülür.

Glass’ın yaşadığı bu zorluklar iki tane uzun metrajlı filme konu oldu; Başrolde Richard Harris’in olduğu Man in the Wilderness (Vahşi Adam – 1971) ve The Revenant  (Diriliş – 2015). Leonardo DiCaprio’ya En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülünü, filmin yönetmeni Alejandro González Iñárritu ise En İyi Yönetmen Oscar Ödülünü kazanmıştır.

Kaynak: 2 3


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

60
25 Paylaşım, 60 points