in

Yangın Termik Santrale Sıçradı..

Muğla’nın Milas ilçesindeki dev orman yangını, Kemerköy Termik Santrali’ne adım adım yaklaşmaya devam etti ve en nihayetinde santrale sıçradı. Biz de yangının santrale suçramasıyla neler yaşanabileceğini ve tüm tedbirleri anlattık.

Muğla’nın Milas kazasında günlerdir devam eden dev orman yangını, en nihayetinde korkulan bir hududa dayanmıştı. Yangın, son yapılan izahlara göre Kemerköy Termik Santrali’nin 500 metre yakınına kadar inmiş vaziyetteydi. Gündüz de bu mesafe iyice azalmıştı. Milas Belediye Başkanı, son paylaştığı Tweet’teyse yangının ne yazık ki termik santrale sıçradığını izah etti 

Günlerdir dile kazançlan yangının tehditi gerçeğe döndü, peki bu mertebeden sonra neler yaşanabilir? Gelin, anlatalım.

Tedbirler alındı, patlama olmayacak ancak netice her türlü kötü:

Önceden yapılan izahlar, alevlerin santrale eriştiği vaziyette tribünleri sıcaklığı kaldıramaması sebebiyle büyük bir patlama alana geleceği istikametindeydi. Lakin son yapılan izahlar, patlama riskinin ortadan kalktığını gösterdi ve içlerimizi bir nebze de olsa deşarj oldu. O izahlara göre termik santraldeki hidrojen tankları 3 gün önce boşaltılmaya başladı ve hidrojenin yerine su basıldı. Tesisin içinde de arazözlerin beklediği belirtildi.

Bunun yanı sıra yeniden aktarılan bilgilere göre Jandarma ekipleri, santral çevrenine hendek kazarak yangını santralden uzaktan tutabilmek ismine bir tedbir aldı. Ayrı olarak santralin bugün imalat yapmadığı belirtildi. Diğer taraftan termik santralin değirmenlerindeki ve yanma odası kanallarındaki kömür miktarının ne olduğu daha bilinmiyor. Bu yerlerde bir kömür olması vaziyetinde alevler santrale sıçradığında yangının büyümesi de oldukça olası.

Santraldeki hidrojen tankları boşaltılmış ve kömürler de temizlenmiş olsa dahi alevlerin santrale bulaşması vaziyetinde çok büyük bir kötü netice bulunuyor: Termik santral, bu denli büyük bir yangının alevlerine dayanamayacak ve kullanılamaz hale gelecek. Bu da büyük elektrik kesintilerinin yaşanabileceğine işaret ediyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

13 Milyon Doza Yakın BioNTech Aşısı Geliyor:

Uzmanlar Yangından Sonra Sel Riski İçin Uyardı