Vücut Sıcaklığında Eriyen Sihirli Metal “Galyum”

Elinize aldığınızda erimeye başlayan galyumun erime sıcaklığı oda sıcaklığının biraz üzerindedir. Peki galyum nasıl bir metaldir, nerelerde kullanılır?


54
59 Paylaşım, 54 points

Kısaltma: Ga

Atom Numarası: 31

Erime Noktası: 29.76 C

Kaynama Noktası: 2204 C

– Galyum, doğada serbest olarak bulunmayan bir elementtir. Bauksit ve çinko madenlerinde eser miktarda bulunabilir.

– Galyumu elinize aldığınızda erimeye başlar. Çünkü erime sıcaklığı oda sıcaklığının biraz üzerindedir.

– Galyum, mikroelektronikte kullanılan çok önemli bir elementtir. Mikrodalga fırınlarda ve kızılötesi uygulamalarda kullanılmaktadır.

– Şimdiye kadar hiçbir biyolojik canlıda galyum elementinin herhangi bir kullanımına rastlanmamıştır. Nadiren ilaç endüstrisinde kullanılabilmektedir.

– Sihirbazların yaptığı kaşık bükme numarasındaki kaşıklar, galyumdan yapılmıştır.

– Galyum kelimesi, Latincede Fransa’yı tanımlamak için kullanılmaktadır. Elementin kaşifi Paul Emile Lecoq de Boisbaudran’ın anısına bu isim verilmiştir. Element, 1875 yılında Fransa’da keşfedilmiştir.

– Galyum, düşük derecede zehirlidir. Dolayısıyla yutulmadığı sürece herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak dikkatlice muhafaza edilmelidir.

– Galyum, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan 4 metalden biridir.

– Galyum, birçok teknoloji ürününde halen kullanılırken, gelecekte çığır açabilecek buluşların kaynağı olabilecek metaller arasında gösteriliyor. Özellikle ileri teknoloji ürünlerinin baş aktörü olabilecek niteliklere sahip.

– Galyum, ayna üretiminde kullanılan elementlerden biridir. Camı ve porseleni kusursuz bir şekilde ıslatarak pürüzsüz bir ayna ortaya çıkarabilir.

– Galyum, alüminyumun adeta korkulu rüyasıdır. Elde eridiği halde insanlara zarar vermeyen galyum, diğer metallere adeta saldıran bir niteliğe sahip. Alüminyum başta olmak üzere birçok metali kırılganlaştırır.

– Galyum; elektrik akımını lazer ışığına çevirme özelliği sebebiyle CD-DVD çalarlar ve optik sürücülerin yapımında kullanılmaktadır. Yarı iletkenlerin üretiminde ve kızılötesi alıcılarda kullanılan bir metaldir. 

– Elektronik endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Led ışıklarda, güneş panellerinde faydalanılan galyum, blu-ray teknolojisinin de önemli bir elementidir.  

– Yüksek kaynama noktası özelliği sebebiyle termometrelerde kullanılır. 

– Dünya galyum üretiminde yaklaşık yüzde 80’lik oranla Çin, başı çekiyor.

Kaynak 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Bilinmeyen Yönleriyle “Bor Minerali”

Bilinmeyen Yönleriyle “Şam Çeliği”

Bilinmeyen Yönleriyle “Topraksız Tarım”

Fırtına Sonrası, Sahilde Dedektörle Altın Arama Akımı


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

54
59 Paylaşım, 54 points