in

Volkanik Dağda Hareketlilik Tespit Edildi

Erciyes’ten sonra Türkiye’nin en büyük ikinci volkanik dağı olarak bilinen Hasan Dağı’nda hareketlilik tespit edildi. AFAD yetkililerinden gelen açıklamalara göre önümüzdeki zamanda hareketlilik ile alakalı detaylı çalışmalar yürütülecek.

Türkiye, son senelerde birbirlerinin peşi sıra yaşanan doğal afetlerle adeta gerçek anlamda felaketi yaşadı. Geçtiğimiz senelerden beri yaşanan ve en az 5 büyüklüğünde olan depremler, sel felaketleri ve yazın ortasında yaşanan orman yangınları, hepimizi tedirgin etti. Ancak yaşanan son gelişmeler, bir doğal afetin daha kapıda olabileceğini düşündürüyor. Yakın bir gelecekte, volkan patlaması gibi bir korkutucu bir durumla da karşılaşabiliriz.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Aksaray Afet ve Acil Durum Müdürü Cezmi Türkmen tarafından yapılan açıklamalara göre Aksaray ile Niğde illerinde bulunan Hasan Dağı’nda volkanik hareketlilikler tespit edildi. 3 000 268 metre yüksekliği ile Erciyes’ten sonra Türkiye’nin en büyük ikinci volkanik dağı olarak bilinen Hasan Dağı’ndaki hareketliliğin sebebi ise geride bıraktığımız yıl Niğde’de gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki deprem…

Hasan Dağı, geride bıraktığımız 10 000 yıl içinde patlamıştı

“Hasan Dağı volkanizma. Volkanizma deprem ile doğru orantılı bir jeolojik olay. Yani, ilimizde Tuz Gölü fay hattında bir deprem olması durumunda volkanizmayı da etkiliyor. Biz bunu geçen dönemlerde Niğde’de meydana gelen 5.1’lik depremde gördük ve tespit ettik, volkanizmayı etkiliyor. Magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük, onu tespit ettik. Hacettepe Üniversitesi ve Maden Teknik Arama Enstitüsü de bunları tespit etti. Bunları bizlere raporladılar.” ifadelerini kullanan Cezmi Türkmen, bu açıklamalarıyla Hasan Dağı patlar mı sorusunu akıllara getirmiş oldu. Hasan Dağı’nın geride bıraktığımız 10 000 yıl içerisinde patladığı biliniyor.

Cezmi Türkmen, yapılan tespitler üzerine harekete geçildiğini ve Hasan Dağı’nın incelemeye alındığını söyledi. Volkan patlamasının bir anda yaşanan bir durum olmadığından ve iki üç ay öncesine kadar belirti gösterdiğinden bahseden yetkili isim, yapılacak çalışmalarla konunun üzerine düşüleceğini ve neler yapılması gerektiğine karar verileceğini belirtti. Türkmen, şöyle konuştu:

Hasan Dağı’nın volkanik aktivitesinin incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğine karar verdik. Aksaray Üniversitesi bilim insanlarımız da takip edelim dediler. Böyle bir görüş birliği oldu aramızda. Bunu da projelendirdik. Oradaki çalışmamız şu: Özellikle Hasan Dağı’nda sensörler, GPS’ler ve ölçüm aletleri kuracağız. Fiziksel ölçüm aletleri kuracağız. Kabuk hareketlerini ve kabarmalarını takip edeceğiz. Bazı bölgeler de sıcak su çıkışları var.

Bunların ısılarını ölçeceğiz. Çünkü belli bir ısıda, normalde 55 derece ancak bu ısı yükseldiği zaman bir hareketlilik var demektir. Bu volkanizmanın harekete geçmesinin pek çok parametresi var. Ama biz bu parametrelerin hepsini ölçeceğiz. Sıcaklık ölçeceğiz, hemde gaz ölçümleri yapacağız. Kimyasal gaz ölçümleri yapacağız. Bunların hepsini tek potada değerlendireceğiz.

Aynı zamanda bizim burada bulunan hedefimiz, volkanizma zaten birden bire aniden patlamaz. Öncelikle belirtiler var. Bu belirtileri biz çok rahatlıkla ölçebiliyoruz. Ama bizim hedefimiz normalde 2 ya da 3 ay önce belirti veren bir volkanı daha öncesinden tespit edip, hareket ve aktivite var ise daha öncesinden tespit edip çalışma için zaman aralığı, zamanı artırmak. Tek hedefimiz bu. Hasan Dağı volkanizmasının da hareketliliğini bu projeyle takip edeceğiz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Pandeminin Korkunç Yan Etkisi:

Dolar 11 TL Oldu