Vermeer Tablolarının Büyük Sırrı Çözüldü

Daha çok "İnci Küpeli Kız" resmi ile tanınan Hollandalı ressam Johannes Vermeer'in eserleri ve resim çizme teknikleri "Tim's Vermeer" isimli belgesele konu oldu.


54
100 Paylaşım, 54 points

İlginç icatların patent sahibi mucit Tim Jenison 17 yüzyılda yaşayan Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in tabloların peşine  düşüyor, çünkü Vermeer konusunda kafasının karıştıran birçok nokta mevcut. Zira Vermeer’in tablolarındaki gerçekçi tekniklerin, bundan tam dörtyüz yıl önce, fotoğrafın icadına 150 yıl varken kullanılmış olması bir hayli şaşırtıcı. Tim Jenison kendini bu müthiş gizemden alıkoyamaz ve Vermeer’in ilk resimlerini yaptığı yere, Hollanda’ya doğru bir yolculuğa çıkar. 

Verneer resimlerindeki ipuçlarını birleştirerek eserlerin resimden çok fotoğraf olduğunu fark eder. Hayatında hiç resim eğitimi almamış Tim Jenison lens ve aynalarla çizim deneyleri yapar ve babasının fotoğrafını resim haline getirir.


Vermeer’in resimlerini bu yöntemle çizdiği tezini Tim tezini ispatlamak için Hollanda’ya gidip ve Vermeer’in “Müzik Dersi” isimli tablosunu tekrardan yapmayı kendine hedef eder.

Tim resimdeki odayı aslına uygun olarak en ince detayına kadar planlayıp yeniden inşaa eder ve bir çok ressam, ışıkçı ve uzmanın görüşüne başvurur.

Karanlık oda, lensler ve aynalarla yaptığı bir çok deneyin ardında Tim hedefine ulaşır. Vermmer’in resimlerini bir düzenek vasıtasıyla çizdiğini ıspatlar.

Tim Jenison en beğendiği Vermeer tablolarından birini kendi çabaları ve emeğiyle yeniden çizer ve odasının en güzel yerine asar.

-SON-


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

54
100 Paylaşım, 54 points