in

Vejetaryen Kuşlar, Etçil Kuşlara Kıyasla Neden Daha Sosyal?

Vejetaryen kuşlar diğer etçil kuşlardan daha sosyaldir
Bilim adamları kuşların beslenmesini incelediler ve bu sonuca vardılar. Dokuma kuşlar, inşa ettikleri ayrıntılı yuvalarla tanınan 118 küçük ötücü kuş türünden oluşan bir ailedir. ancak araştırmacılar son zamanlarda bu kuşlar hakkında yaratıcı mimarilerinden daha büyüleyici bir şey keşfettiler. Diyetlerinin, ne kadar rastgele oldukları da dahil olmak üzere sosyal davranışları üzerinde büyük bir etkisi var gibi görünüyor.
Araştırmacılar, öncelikle Sahra altı Afrika’da yaşayan birçok dokumacı türü üzerinde çeşitli çalışmaları analiz etti. Tohum yiyicilerin, böcek yiyen dokumacı türlerden daha sık bir araya gelip koloniler halinde yaşama eğiliminde olduklarını buldular. Birleşik Krallık’taki Bath Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1964’te diyet, yaşam alanı ve sosyal davranış arasında bir bağlantı öneren ilk İngiliz etolog John Crook tarafından yapılan bir çalışmayı izliyorlardı. (Crook’un çalışması, davranış üzerine çalışan ekolojistler için de etkilidir.)
Bath Üniversitesi’ndeki Milner Evrim Merkezi’nden baş araştırmacı Tamás Székely, Treehugger’a şunları söyledi: “Crook, son 50 küsur yılda çok fazla araştırmayı teşvik eden önemli bir çalışma üretti, ancak bunu destekleyecek istatistiklere sahip değildi. açıklamalar, bu yüzden modern istatistiksel yaklaşımları kullanarak fikirlerini tekrar gözden geçirmeye karar verdik.” diyor. Diyet, habitat ve sosyal davranış arasındaki ilişkilere daha yakından bakmak için araştırmacılar, çeşitli dokumacı türleri hakkında daha önce yayınlanmış çalışmalardan toplanan verileri analiz ettiler. Savanda yaşayan ve tohum yiyen bazı dokumacılar vardır, diğerleri ise ormanlarda yaşar ve çoğunlukla böcekleri yerler. Bilim adamlarının neden çeşitli diyetleri olduğundan emin olmadıkları sorusuna székely: “Bilmiyoruz, diyet muhtemelen yerel olarak mevcut gıda kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak için uzun bir süre boyunca gelişiyor.” o cevaplar. Araştırmacılar ayrıca, açık savana türlerinin çoğu zaman bir araya geldiklerini ve en iyi besin kaynaklarını bulmak için gruplar halinde beslendiklerini, büyük kolonilerde yuva yapan ve genellikle çok eşli olan ve her üreme mevsiminde birçok eşle çiftleşen bu tohum yiyen kuşlarla birlikte bulduklarını da buldular.
Székely, “Çalışmamızın ana bulgusu, tohum yiyen dokumacıların böcek öldürücü olanlardan daha sosyal olmalarıydı, çünkü tohumların bulunması daha kolaydı ve savanda ormana göre yerel olarak daha boldu” diyor Székely. Bu bulgular ‘Amerikan Naturalist’ dergisinde yayınlandı.

habitat etkisi

Habitat, sürü ve diğer sosyal davranışlarda önemli bir rol oynar. Açık savanada tohumlarla beslenen kuşlar, grup olarak yiyecek bulmak daha kolay olduğu için diğer kuşlarla akın etmede daha etkilidir. Bir sürünün parçası olmak yırtıcı hayvan riskini de azaltır çünkü kuşlar açıktayken sayıca güvendedir. Grup olarak yiyecek bulmak daha kolay olsa da, daha az yuvalama alanı vardır, bu nedenle kuşlar birlikte koloniler halinde yaşama eğilimindedir. bu yakın mesafeler genellikle kuşların birkaç eşe sahip olma eğiliminde olduğu anlamına gelir.
Ormanda yaşayan ve böcek yiyen dokumacılar, yiyecek için daha geniş bir alan aramak zorundadır. böcekleri bulmak için diğer kuşlara güvenmek zorunda değiller. ve orman daha güvenli ve daha kapalı bir alan olduğu için, kuşların gruplar halinde bir arada yaşamak zorunda kalmamaları için birçok iyi yuvalama yeri sunar. bu nedenle kuşlar üreme mevsimi boyunca aynı eşle kalma eğilimindedir. Székely, “Ovada, iyi yuvalama alanları birkaç ağaçla sınırlıdır, oysa bir ormanda birçok uygun yuvalama alanı vardır,” diye açıklıyor székely, “bu da savan üreme dalgalarında kolonyal yuvalamayı ve sürü davranışını kolaylaştırır.” diyor. Araştırmacılar, bu davranışın dokumacılara özgü olduğuna inanmıyorlar. Diğer türler, diyet, habitat ve sosyal aktivite arasında benzer bir bağlantı sergileyebilir. Székely, “Konseptin genel olabileceğinden şüpheleniyoruz, ancak diğer türlerde dernekler kurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olacak” diyor. “Kuşlarda, insanlarda ve diğerlerinde sosyal davranışları neyin yönlendirdiğini bulmak gerçekten ilginç. 1964’teki sahtekar çalışması bir dönüm noktasıydı ve istatistiksel analizlerimiz bu açıklamaları doğruladı.” o ekler.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Ateşin Rengini İstediğiniz Gibi Değiştirmenin Kimyasal Yolları

Kendi Çocuklarını ve Kocalarını Zehirleyerek Öldüren Seri Katil: Mary Ann Cotton