Vampir Efsanelerinin Temelinde Yatan Korkunç Hastalık “Porfiria”

Toplum tarafından vampir hastalığı adıyla bilinen ve genel olarak genetik mirasla taşınan "Porfiria" hastalığının vampir efsanelerine kadar uzanan ilginç tarihi...


67
101 Paylaşım, 67 points

Özellikle Ortaçağda, şu an bir kısmı Romanya sınırları içerisinde kalan Transilvanya bölgesinde vampir efsaneleri hızla yayılmıştı. Hatta kulaktan kulağa bir isim bile dolaşmaya başlamıştı, Dracula. 

Dracula’nın gerçekten yaşamış bir insan olduğu biliniyor. Ancak vampir efsanesinin gerçekliği teyit edilmedi. Araştırmacılar vampir inancının ortaya çıkmasına neden olan koşulları araştırdı ve bu efsanenin 18. yüzyılda popülerlik kazandığı sonucuna vardılar ve buna hastalık bir sebep olmuştu.

Toplum tarafından vampir hastalığı adıyla bilinen “Porfiria” genel olarak genetik mirasla oluşan bir hastalık. Tam olarak kanıtlanmasa da, nadiren bulaşabilme ihtimali de var.

Oldukça nadir görülen bu Porfiria hastalığın bazı belirtileri ise şöyle;

– Hastalar güneş ışığına maruz kaldığında derilerinde kaşıntı, döküntü ve su toplama olur
– Çok nadir durumlarda damaklar çekilerek dişleri olduğundan büyük gösterir
– Porfiria hastalığında dışkı, sindirilmemiş kan rengine benzer mor bir hal alır
– Işık duyarlılığının fazla olduğu durumlarda kişi kulak ve burnunu yitirebilir
– Kişide kan içme isteği ortaya çıkabilir
– Öte yandan kişi psikolojik olarak kötü etkilendiği için saldırgan agresif olabilir
– Şiddetli karın ağrısı yaşanabilir

Tüm bu belirtilere bakıldığında, vampir tasvirleriyle uyuştuğunu söylemek pek mümkün. Ancak tüm bu belirtiler aynı anda hastada görülmeyebilir. Porfiria hastalığın çeşitli tipleri olmakla birlikte, her hastada benzer semptomlar gözlemlenmiyor.

Porfiria hastalığı, kişilerde güneş ışığına karşı duyarlılık yaratmakla birlikte bazı kişiler de ise kan içme isteğine neden oluyor. Sarımsağın kimyasal içeriği sebebiyle hastalık ağırlaşabildiği gibi, ışığa karşı hassalaşan ciltte çeşitli tahriş ve tahripler oluşturabiliyor.

Diş etlerinin çekilmesi, dişleri olduğundan daha sivri bir görünümle ortaya çıkarır. Diş eti yaraları meydana gelir ve hekimler bazen parmak veya burun düşmesi gibi ciddi durumlarla karşılaşılabilir.

Vampirler ve porfiria hastalığı arasında bağ olduğunu ortaya ilk olarak 1985 yılında biyokimyacı David Dolphin ileri sürmüş. Vampir efsanesinin bu hastalıktan muzdarip hastalardan ötürü oluştuğu kabul görülüyor. Tıp biliminin gelişmediği eski dönemlerde birçok salgın hastalık yaygındı ve bunların neden kaynaklandığı bilinmiyor ve  çeşitli efsanelerin doğmasına neden oluyordu.

Vampirlerin popüler kültür öğesi haline dönüşmesinden dolayı, Dr. David Dolphin, popüler olmak adında konuyu çarpıttığını ve yalan söylediğini ileri sürenler de olmuş. Oldukça az rastlanır, nadir bir hastalık olmasından dolayı hastalık hakkında hala yeterince bilgi olmadığı ve tanıların konulamadığını da söyleniyor.

Amerikan Porfiria Derneği ise bu hastalığa dünyada sadece birkaç yüz insanda rastlandığını belirtiyor. Porfiria’nın pek çok farklı çeşidi var. Bunlardan sadece, en ender rastlanılan “konjenital eritropoietik porfiria” ciddi vücut bozukluklarına sebep oluyor. Şimdiye kadar rapor edilmiş böyle 200 vaka olduğu kayıtlara geçmiş.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Tüm Organları Yanlış Yerde Bulunan Kadının 50 Milyonda Bir Görülen Hikayesi

Görme Engelliler Neden Kansere Daha Az Yakalanır?

Tıp Tarihinin En Büyük Trajedisi “Thalidomide Faciası”

Bilinen Dahilerin Bilinmeyen Hastalıkları


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

67
101 Paylaşım, 67 points