in

Uykusuzluğa Ne Kadar Dayanabiliriz?

Son senelerde uyuyamamaktan yakıntı edenlerin sayısı hızla artış gösteriyor. Uzmanlar çağdaş dönemin en büyük sıhhat meselelerinden birinin uykusuzluk olduğuna dikkat çekiyor. Bu vaziyet ehemmiyetli hastalıklara taban hazırladığı gibi ruh sıhhatini da oldukça etkiliyor. Peki neden uyuyamıyoruz? Uykularımızı kaçıran şey stres mi, yanlış beslenme düzeni mi yoksa bilinçaltımızda birikenler mi?

1964 seneninde Amerika’da yapılan bir deneyin gönüllüsü olan Randy Gardner, 11 gün (264 saat) süresince uyanık kalarak uykusuzluk rekoru kırdı

İlmi güvenilirliği daha az olan bir kaynağa göre, 1977 seneninde İngiltere’de yaşayan bir kadın bu müddeti 18 güne çıkararak uykusuz kalmanın hudutlarını oldukça zorladı. Guinness Rekorlar Kitabı, bu tarz tecrübelerin insan sağlığına maksatlı olarak zarar verdiği gerekçesiyle, uykusuz kalma tecrübelerini kayda geçirmekten vazgeçti. Bu yüzden yapılan deney veyahut tecrübelerin kaydına erişemiyoruz.

Dünya genelinde uykusuzluk neticesi deklarasyonlan ölüm olayları yok denecek kadar az. Lakin 24 saatten daha uzun müddet uykusuz kalmak kalıcı sağlık meselelerine sebep olabiliyor

Çoğumuz hayatımızın bir döneminde 24 saat boyunca uykusuz kalmışızdır. Yolcu programı, geceleri ağlayan bir bebek, yetiştirmeniz şart olan bir ödev ya da proje… Bütün bir gece uykusuz kalmak her ne kadar rahatsız edici olsa da vücutta kalıcı bir hasar oluşturmaz. İlk 24 saat; asabi bir ruh hali, el ve ayaklarda uyuşma, adalelerde gerginlik, görme ve duyma duyusunun bozulması gibi semptomların ortaya çıkması normal karşılanıyor. Bu semptomlar yeterli ve sağlıklı bir uykunun hemen peşinden ortadan kalkıyor. Uyanık kalma süresi 24 saatin üzerine çıkarsa; dikkat dağınıklığı, konuşmada zorluk, düşük motivasyon, iştahsızlık ve stres gibi işlev bozuklukları görülüyor. Uykusuz geçen 36 saatin ardından beyin 30 saniyelik sürelerle istemsizce uyku sürecine geçiyor. Tıp camiasının mikro uyku olarak adlandırdığı bu süreçte istikametleri şaşırabilir ve hem de kısa süreli unutkanlıklar yaşayabilirsiniz. Uykusuz geçen 48 saatin ardından ise bağışıklık sistemi ağır ağır zayıflamaya başlıyor. Vücut, hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilere açık hale gelerek kendini müdafaa edemiyor.

72 saatlik uykusuzluğun ardından düşünme becerisi tamamiyle sınırlanıyor

Pek çok insan 72 saat süren bir uykusuzluğun hemen peşinden kendi başına uyanık kalmakta zorlanır. Ama 72 saatten sonra uyumuyor veyahut uyuyamıyorsanız, günlük hayattaki en kolay görevlerinizi bile yerine getirmekte güçlük çekebilirsiniz. Uyku yoksunluğu, algılarınızı tamamiyle değiştirmeye başlar. Bu yüzden uykusuz geçen 72 saatin hemen peşinden sanrı görmek oldukça yaygın bir semptomdur. Var olmayan şeyleri görmeye başlayabilir, gerçek nesneleri ise değişik bir görüntüde idrak edebilirsiniz.

Uykusuzluğa yol açan tek bir kapı aralayabileceği gibi değişik değişkenlerin bir araya gelmesiyle de uyku bozuklukları görülebilir

Araştırmalar uykusuzluğun en temel nedenlerini şu şekilde sıralıyor: Stres, yolcu programı, yoğun iş temposu, adet döngüsü, akşam ilerleyen saatlerde yemek yemek, ruh sağlığı bozuklukları, düzenli kullanılan ilaçlar, İnsomnia’ya kapı aralayabilecek tıbbi durumlar, içki ve kafein gibi ikazcı içecekler… Bu gibi nedenlerin tetikleyebileceği uykusuzluk, yeme alışkanlıklarını tamamen değiştiriyor. Yapılan araştırmalar 24 saatten uzun süre uykusuz kalan kişilerin daha kalorili gıdalar almaya eğilimli olduğunu gösteriyor. Vücuda faydası olmayan kalorili yiyeceklerin fazla tüketimi ise bedeni daha yorgun düşürüyor. Bu yüzden sağlıklı beslenmek, uykusuz geçirilen günleri yerine koymak için birebirdir. Bu arada dehidrasyonun uykusuzluk semptomlarını daha fazla şiddetlendirdiği biliniyor. Uykusuz geçirilen günlerde dikkati toplamak ve adale ağrısı gibi problemleri ortadan kaldırmak için bol sıvı tüketilmesi teklifliyor.

Uykusuzluğun önüne geçmek ve verimli bir uyku için yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor.

Uykusuz geçen gün sayısının artması kronik uyku bozukluğunun habercisi olabilir

Modern dünyanın yoğun geçen hayat akışında, kısa dönemli (akut) uyku meseleleriyle karşılaşmak normal karşılanıyor. Uzmanlar kronikleşen uyku bozukluğu durumunda, uykusuzluğun altında yatan sebeplerin kesinlikle teşhis edilmesi gerektiğini belirtiyor. Teşhisi geciken kronik uyku bozukluğu; diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları, bilişsel rahatsızlıklar ve yüksek tansiyon gibi rizikolarla karşılaşma oranını artıyor.

Güne daha sağlıklı ve mutlu bir başlangıç yapabilmek için kaliteli bir uyku koşul

Uyku hem bedensel hem de zihni olarak yenilenme süreci olarak tanımlanabilir. Uzmanlar, yetişkin fertler için ideal uyku müddetinin günlük vasati 7-9 saat aralığında olması gerektiğini söylüyor. Sıhhatli bir uykuyu desteklemek için uyku bozukluğuna sebep olabilecek her türlü aktivitenin sınırlandırılması gerekiyor.

Uzun müddetli uykusuzluk yaşayanlar hemen ilaca sarılmak yerine daha kolay metotlar tecrübe ederek uyku düzeni oluşturabilir

Yapılan araştırmalar, yatak odasında cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik aletlerin bulunmasının uyku kalitesini düşürdüğünü gösteriyor. Uyumadan en az bir saat önce bu aletlerden uzak kalmak uyku saatlerini tertip etmenize yardımcı olabilir. Haftada en az 4 gün egzersiz yapmak da uykusuzluk meselenini çözebilmektedir. Sanılanın aksine, ağır sporlar uyku problemine yol açarken yürüyüş gibi daha hafif sporlar uyku kalitesini artıyor. Bu arada uzmanlar düzenli bir uyku rutini oluşturmak için; gün içinde kafein ve alkol gibi ikazcı maddelerin tüketiminin sınırlandırılması, uyumadan önce kitap okunması ve ideal oda sıcaklığının (21-22 derece) sağlanması gerektiğinin vurguluyor. Tüm bu yollar kronik uyku bozukluğu meselenini çözemiyorsa mutlaka bir uzmana müracaat edilmesi gerektiğini de belirtelim. Doktorunuz, uyku düzeni sağlayabilmeniz için çeşitli rehabilitasyonlar uygulayarak bu meselesi ortadan kaldırabilir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Written by Yalı Çapkını

Crush Sendromu Nedir?

Tarçın Tüketmek İçin 7 Önemli Sebep