Uçaklar Neden Tibet’in Üzerinden Uçmaz veya Uçmak İstemez?

Flightradar'da dünya haritasına baktığınızda Tibet'in üzerinde hemen hemen hiç uçak olmadığını görebilirsiniz. Bunun birkaç nedeni var.


66
205 Paylaşım, 66 points

Hemen everest akıllara gelebilir ancak sadece everest’le ilgisi yokmuş, bağlantılı olarak sebepler varmış:

1. Oksijen

Uçaklardaki acil vaziyet maskelerinde oksijen desteği max 15-20 dakika kadar yeter. ancak bu tükenmeden önce kaptanların 10.000 ft’e inme kaideleri var. Bu bölgede bunu muvaffak olmak oldukça güç, olanaksız.

2. Türbülans

Tibet platosu ve etrafında çok şiddetli ve görünmez derecede türbülansların olması. Yüksek dağlar nedeniyle balanssız ve şiddetli hava akımları.
3. Havalimanı yetersizliği

Acil vaziyet inişi için uygun bölge bulunmaması. var olan havalimanlarının da çok az kaptan tarafından denemiş olması. Tibet’te 2 havaalanı var ancak pistler kısa ve küçük uçaklar için uygun.

4. Radar Sistemi

Bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. hem coğrafi sebepler, hem de yetkin insan. Hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde tek başına bu işi yapmak ister.Bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. hem coğrafi sebepler, hem de yetkin insan. Hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde tek başına bu işi yapmak ister.

5. Askeri Üsler

Hindistan, bölgedeki gücünü kaybetmemek adına tibet’e olabilecek en yakın bölgelerde askeri üsler kurmuş. doğal olarak askeri üslerin üzerinden ticari uçuşların geçmesi yasakmış. vat is pörpız of vizit?


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

66
205 Paylaşım, 66 points