UÇAĞIN İCADI ve TARİHSEL GELİŞİMİ…

Uçak hangi ihtiyaçtan ve nelerden esinlenerek icat edildi?


48
16 Paylaşım, 48 points

Çoğumuz kafamızı kaldırıp semana baktığımızda bir uçak görmüşüzdür, çoğumuz ise uçakla kısa müddette bir yerden başka bir yere yolcu etmiştir. Peki son zamanlarda yer-vakit kavramını bize hiç olmadığı kadar kısaltan bu taşıtlar başka bir deyişle ‘’uçak’’lar nasıl buluş edilmişlerdir?

Uçağın ilk mucitleri Orville ve Wilbur Wright kardeşlerdir. Kardeşler mükemmele erişene kadar bir hayli deney yapmışlardır. 1903 seneninde gerçekleştirdikleri deneyde, icat etikleri uçak içinde Orville Wright varken kendi gücüyle havada 120 metre mesafe almış, 12 saniye süresince uçmuş ve hasar almadan iniş yapmıştır.

Motorlu uçağı Wright kardeşler buluş etmiş olsa da onlardan önce uçmak için bir hayli çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar uçurtmalar, sıcak hava balonları ve zeplinleri barındırır. Uçurtmanın öncelikle nerede buluş edildiği net olarak bilinmemektedir. Ama kayıtlara göre 3000 sene öncesinde bile Çin’de yaygın olarak kullanılmaktaydılar. İlk kullanıma uygun hava taşıtı ise 1783’te icatı gerçekleşen sıcak hava hidrojen balonudur.

11.yy da Eilmer ismindeki bir rahibin planör deneyleri yaptığına değin belgeler vardır. Leonarda Da Vinci’nin ise uçak tasarımlarıyla alakalı birçok çizimi bulunmaktadır. Hazarfen Ahmet Çelebi 17. Yyda kanat takarak lodoslu bir günde Galata Kulesinden kendisini bırakıp boğazı geçerek Üsküdar’da Doğancılar’a indiği söylenti edilmektedir. 18. yyda Francoise Pilatre de Rozier balon üzerinde uçma deneyi yapmıştır. 19. yyda George Cayley planör çalışmaları gerçekleştirmiştir. Amerikalı John Montgomery 1883 yılında kontrollü bir planör yapmayı muvaffak olmuştur. Başarısız birkaç tecrübeden sonra 1852 yılında ilk başarılı zeplin Fransız Henri Gifrad tarafından buluş edilmiştir. Oldukça başarılı bir hava aracı olan zeplin 1930 seneye kadar kullanılmıştır ama hava koşullarında çok kolay etkilenmesinden dolayı ayrılınmıştır.

Tüm bu motorlu araç olmadan yapılan uçma deneyleri Wright kardeşlere çalışmalarını yaparken esin kaynağı olmuştur.

1903 seneninde Fédération Internationale Aéronautique Wright kardeşlerin uçağını devamlı olarak uçabilen ilk uçak olarak kabul etmiştir. 1905 seneninde ise Wright kardeşler kontrolü öncekine göre çok daha iyi olan Wright Flyer III ‘ü yapmışlardır.

Birinci Dünya Savaşı esnasında uçak bir savaş aracı olarak görülmüştür. Bilhassa Almanlar ve bağlaşıkları birinci dünya savaşı sırasında uçağı savaş aleti olarak yoğun bir şekilde kullanmıştırlar.

Birinci Dünya Savaşı bitiminden sonra da uçaktaki gelişmeler son hızla devam etmiştir. 1919 yılında ilk defa Atlantik Umman’unu geçen uçak yolculuğu yapılmıştır. 1929 yılında uçaklarla alakalı tertemiz bir buluş olan jet motoru icat edilmiş, İkinci Dünya Savaşına kadar hızlı bir gelişim göstermiş ve savaşa tesiri büyük olmuştur. 1947’de Chuck Yeager X-1 isimli uçakla ses hızını (takriben 1235.5 kilometre/saat ) aşarak uçak tarihinde yepyeni bir dönem açmıştır. 1952’den sonra jet motorlar yolcu taşımacılığında ve ticari uçaklarda kullanılmaya başlamıştır. Jet motorlu uçaklar 1960 yılından dünyada daha yaygın hale gelmiştir.

Günümüzde uçak; yolcu taşımacılığı, savunma endüstri, ticari taşımacılık gibi birçok alanın vazgeçilmez unsurudur. Tarihten bu yana uçak insanoğlunun hayat tarzını değiştirmiştir. Günümüzde gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde uçak ile seyahat etmek hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

48
16 Paylaşım, 48 points