in

Türkiye’nin Santralini İngiltere Fonlayacak

İngiliz hükümetine ait kredi kuruluşu UK Export Finance (UKEF), Konya’daki Karapınar Güneş Enerji Santrali için 291,04 milyon dolarlık kredi verildiğini açıkladı. Bu kredi, Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin tamamlanmasını sağlayacak.

Türkiye, temiz enerji üretimine değer veren ülkelerden bir tanesi. Bu konu hakkında yapılan bazı çalışmalar, ülkemizin bu konu da ne kadar kararlı olduğunu da gözler önüne seriyor. Örneğin Konya’da yapımı devam etmekte olan Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES). Dünyanın en büyük beşincisi olacağı ifade edilen santral, hizmet sunmaya başladığında 2 000 000 yurtdaşın elektrik ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre 1,35 GW kapasiteli proje, 2022 senesinde tamamlanacak. Elbette bu projenin tamamlanabilmesi için ciddi bir bütçe gerekmektedir. İşte bu konu hakkında yeni bir gelişme yaşandı. İngiliz hükümetinin kredi kuruluşu UK Export Finance (UKEF), projenin tamamlanabilmesi için Türkiye’ye 291,04 milyon dolarlık destek sağlanacağını duyurdu.

Karapınar ile 1,5 tonluk karbon salınımı engellenmiş olacak

Kalyon Holding bünyesinde kurulmuş olan Kalyon Enerji’nin üstlendiği Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, 1,5 tonluk karbon salınımının önlenmesini sağlamış olacak. Üstelik bu proje sayesinde Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretimi payı, yüzde 20 artmış olacak. UKEF tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye’ye verilen desteğin değerli olduğu ifade edildi. Kurum yetkilileri, Türkiye’ye verilen 291,04 milyon dolarlık kredi ile 2 000 000 insanın temiz enerji kullanmasına yardımcı olunacağı belirtildi. Ayrıca bu kararla İngiltere’de temiz enerji üzerine çalışan şirketler için yeni pazarlara girmelerinin ön plana çıkarılacağının altı çizildi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Amazon Ürünün Fiyatı Düştüğünde Para İadesi Yapacak

Otogaza 25 Kuruş Zam Geliyor