in

Türkiye’de E-ticaret Şirketlerinin Pazar Payları

HSBC bankasının global araştırma birimi, Türkiye’deki online alışveriş piyasasını analiz etti. Hazırlanan raporda, online alışveriş piyasasında en büyük pazar payına sahip olan şirketin Trendyol olduğu kaydedildi.

E-ticaret, fiziksel mağazaların yerini almaya başlayalı uzun zaman oldu. Tüm dünyada inanılmaz bir hızla büyümeye devam etmekte olan bu ticaret sistemi, Türkiye’de de etkinliğini gitgide artırmakta. İşleyiş açısından fiziksel mağazalar  sürdürülen ticaretten farklı olsa da online alışverişte de pazar payının büyük bölümünü elinde tutan, yani pastanın en büyük dilimine sahip olan şirketler var.

HSBC bankasına ait global araştırma birimi, Hepsiburada’nın ABD merkezli NASDAQ borsasında halka arz edilmesinin üzerine hazırlamış olduğu raporda, online alışveriş piyasasının Türkiye’deki durumuna da yer verdi.

İlk iki sıra Trendyol ve Hepsiburada’ya ait

Rapora göre Türkiye online alışveriş pazarında lider konumda bulunan şirket, %27’lik payıyla Trendyol olarak kayedildi. İkinci sırada %17’lik pazar payına sahip olan Hepsiburada yer alırken üçüncü sırada da N11, %9’luk bir payla yer almakta. İlk üçü takip eden dördüncü şirket Gittigidiyor olurken beşinci sırada da Migros bulunmakta. Bu şirketlerin pazar payları da sırasıyla %4 ve %2.

HSBC, bahsi geçen raporda, Türkiye online alışveriş pazarının iki oyuncunun ‘top çevirdiği’, ‘oligopolistik’ bir yapıya doğru meyillendiğini söylüyor.

Oligopol piyasası nedir?

‘Saf oligopol’, ‘farklılaştırılmış oligopol’ gibi farklı türleri ve ‘anlaşmalı oligopol’, ‘fiyat liderliği oligopolü’ gibi farklı modelleri olsa da oligopol piyasası en basit tabirle genel olarak 2, 3 ya da 4 şirketin hâkimiyet kurmuş olduğu bir piyasa manasına gelmektedir. Kısaca bu şirketler birbirlerin etkilenerek piyasada bulunan ürünlerin fiyatlarına yön vermektedir. Olipogol piyasalar, yeni markaları içerisine kabul etmek istemeyen ve genelde piyasaya giren yeni oyuncuları kolaylıkla caydıran sistemlerdir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Kan Sulandıran Bitkileri Dikkatli Tüketin!

KedilerinBedavacı' Oldukları Bilimsel Olarak Kanıtlandı