in , , ,

Toplu İntihar Eylemi Öncesi Dünyanın En İlginç Evlilik Teklifini Yapan Ünlü Yönetmen

Japonya’ının, İkinci Dünya Savaşı’ndaki başarısızlıkları yüzünden halk toplu intihar eylemlerine başlamıştı. İntihar etmeyi düşünen vatandaşlardan biri de sinema tarihinin en önemli ve etkili yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Seven Samurai filminin unutulmaz yönetmeni Akira Kurosawa‘ydı…

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Japon ordusu, Amerika ve İngiltere tarafından ağır saldırılara uğruyordu. Başta Tokyo olmak üzere Japon kentleri ağır bombardıman altındaydı.

Bu yıkıcı savaşta artık Japonların kazanma ihtimali kalmamışdı. Gurur ve onur kavramlarına verdikleri önemle bilinen yaklaşık yüz milyon nüfuslu Japon halkı bir çılgınlık düşünmekteydi: toplu intihar! Onlara göre bu tip bir yenilgiye şahit olup bir başka millete esir olmaktansa, intihar ederek yok olmak çok daha makbuldu.

Japonya’nın soylu bir samuray ailesinin soyundan gelen yönetmen Akira Kurosawa da intihar fikrine sıcak bakanlardandı. Hatta abisi de intiharla hayatını noktalamıştı.

İntihar fikri içini kemiren Kurosawa, öte yandan da sevdiği kadınla evliliği arzulamaktaydı. Bu ikilem ona cesaret verdi ve tarihin en garip evlenme tekliflerinden birini oyuncu sevgilisi Yoko Yaguchi’e şu cümlelerle dile getirdi:

“Savaşı kaybedeceğiz gibi görünüyor. Eğer yüz milyon insanın onurlu ölümü noktasına gelirsek, nasıl olsa hepimiz öleceğiz. Ölmeden önce evlilik hayatının nasıl bir şey olduğunu görmek çok da kötü bir fikir gibi durmuyor”

Bu duygusallıktan yoksun ama mizahi bir dille yapılan evlilik teklifi amacına ulaşır, Yoko Yaguchi ve Akira Kurosawa çifti 39 yıl sürecek bir evlilik gerçekleştirirler.

Japonya’da günümüzde bile hala üzerine tartışmalar yapılan konulardan biri olan bu toplu intihar eylemlerinde onbinlerce kişi yaşamına son vermiş olsa da zamanla Japonlar bu toplu intihar fikrinden vazgeçmişlerdi.

İntihar fikrinden vazgeçen isimlerden biri olan yönetmen Akira Kurosawa ise kariyerinde birçoğu kült haline gelen efsane filmlere imza attı ve 1976 yılında “Dersu Uzala” filmi ile “en iyi yabancı film” Oscar Ödülüne layık görüldü.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Hayatını Kurtaran Paraşütten Sevdiği Kadına Gelinlik Yapan Adamın Harika Hikayesi

Einstein’ın Eşi Mileva’ya İmzalattığı “Bu Kadar da Olmaz” Dedirten Evlilik Sözleşmesi

Sosyal Medyada Viral Olan “Uyuyan Güzel”li Evlilik Teklifi

Erkeklerin Gelin Olduğu Toplum “Minangkabaular” ve İlginç Gelenekleri

[zombify_post]

Tarık Cebeli tarafından yazıldı

Dünyaca Ünlü “Çığlık” Tablosunun 1994 Yılındaki Garip Çalınma Öyküsü

Dünyanın İlk Siyahi Savaş Pilotu “İzmirli Ahmet Ali”nin Hikayesi