in

Tesadüfen Bulunan Tarihi Eserler ve Yapılar

Konu tarihi yapıtlar olduğunda birçoğunun uzun çalışmalar neticeninde gün yüzüne çıkartıldığını biliyoruz. Hem de bu çalışmalar oldukça çetrefilli ve yorucu geçiyor. Uzmanlar, çeşitli verilere dayanarak belli alanlarda kazı çalışmaları başlatıyor ve aylarını, hem de senelerini vererek bu yapıtları ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bazı yapı ve yapıtlar ise ansızın ortaya çıkıveriyor  Uzmanların ve araştırmacıların bir hayli tarihi ve natürel güzelliği ortaya çıkardığına tanık olduk. Peki ya bu konuyla hiçbir alakası olmayan insanlar? Baht yapıtı bulunan yapıt ve yapıları sizler için araştırdık ve derledik. İşte kazara keşfedilen birbirinden ehemmiyetli tarihi eserler ve yapılar…

1. Lykeion

Aristoteles, milattan önce 335 seneninde Lykeion ismini verdiği bir okul kurmuştu. Bu okul vakit içerisinde kayboldu ve arkeologlar asla izine rastlayamadı. Ta ki bir müze inşaatı esnasında işçiler kalıntıları keşfedene kadar!

2. Xin Zhui

2011 seneninde gerçekleşen bir yol çalışmasında işçiler, yerin 2 metre altında sert bir objeye rastladı. Hemen peşinden arkeologlarla iletişime geçtiler. Yapılan kazı çalışmaları neticeninde Chinese Mummy denilen mükemmel savunmuş bir mumyaya eriştiler.

3. The Venus de Milo

Gelmiş geçmiş en değerli heykellerden biri olan Venus de Milo, aslında bir Yunan adası olan Melos’ta gömülüydü. Bir köylü mermer blokları taşırken tanınmış kişi heykele erişti.

4. Ortaçağ Slav kabile reislerinin kabirleri

Aslında bu yapı bir insan tarafından değil, bir porsuk tarafından keşfedildi  Bu kabirleri 5 sene süresince kazan yaramaz porsuk, işin nihayetinde yakayı ele verdi. Uzmanlar tarihteki son pagan ritüellerinin gerçekleştirildiği bu kabirlere erişti.

5. Rus askeri figürü

Tanınmış politikacı George Davis’in vefatının hemen peşinden bir akrabası, orjinal kutusunda bir Rus askeri figürü buldu. Davis, bu askeri 1934 seneninde satın almış ve sonrasında unutmuştu. Daha sonra figürün 1912 seneninde Peter Carl Fabergé tarafından yapıldığı anlaşıldı. Fabergé, Rus Çarı 2. Nicholas ve eşi İmparatoriçe Alexandra için takı tasarlayan bir kuyumcuydu. Bu figürlerden sadece 50 adet üretmişti. Davis ailesi figürü tam tamına 5.2 milyon dolara sattı.

6. Hilderik’in Hazinesi

Takvimler 27 Mayıs 1653’ü gösterdiğinde Adrien ismindeki bir işçi, çalıştığı kilise inşaatında bir sürü altın buldu. Kazmaya devam ettiğinde ise bu büyük bir hazineye erişti. Bulduğu hazine tanınmış kişi Salian kralı 1. Hilderik’in hazinesiydi.

7. Yosemite resimleri

2000 seneninde Rick Norsigian, sadece 45 dolara onlarca resim plakası satın aldı. Daha sonra bu plakaların tanınmış kişi resimci Ansel Adams’a ait olduğunu fark etti. Plakalar takriben 200 milyon dolara satıldı.

8. 2 bin senelik bataklık yağı

2016 seneninde çim biçen bir adam, bataklığa gömülü 2 bin senelik bir bataklık yağı buldu. Bu yağ o zamanlar oldukça değerliydi. Uzmanlar yağın hala tüketilebilir vaziyette olduğunu belirtti.

9. Çin Hükümdarlığı aile vazosu

İsmi izah etmeyen bir adam ve kadın ailelerinin evini temizlerken oldukça büyük bir Çin vazosu buldu. Daha sonra bu vazonun Çin Hükümdarlığı’na ait olduğu anlaşıldı. Çiçeklik bir rekor kırarak tam tamına 85 milyon dolara satıldı.

10. Google Earth sayesinde bulunan Antik Roma Villası

Google Earth’de dolaşan İtalyan bir adam, acayip şekillerde bir yere rastladı. Bu yerin ekran görüntüsünü alarak blog’u üzerinden mahalli arkeologlara çağrıda bulundu. Alanı kazan uzmanlar, antik bir Roma Villası ile karşılaştı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Muhteşem Bir Güce Sahip Olduğunuzun 8 İşareti

STEPHEN HAWKİNG: EĞLENCELİ ZAMAN MAKİNESİ DENEYİ