Tesadüfen Bulunan, Som Altından Yapılmış “Buda Heykeli”

Tayland’ın en değerli hazinesi, 5 ton som altından yapılmış olan heykel, dünyanın en büyük altın Buda heykeli "Phra Phuttha Maha Suwana Patimakon"


63
19 Paylaşım, 63 points

Tayland’ın başkenti Bangkok’a gidenler, şehir turları sırasında mutlaka en az iki tapınak ziyaret ederler. Bunlardan biri Wat Po Tapınağı, diğeri ise Wat Traimit. 

700 yıldan daha eski olan Wat Traimit (Altın Buda Tapınağı), ilginç bir hikayeye sahip. Ancak bu tapınağı özel olan hikaye kendisinin değil, tapınağın içinde yer alan 5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış, yekpare “Oturan Buda” heykelinin hikayesi. 

1955 yılındaki liman genişletme çalışmaları sırasında şans eseri bulunan heykel, etrafındaki kaplama nedeni ile toprak ve alçıdan yapılmış basit bir Buda heykeli olarak görülerek bir depoya kaldırılmış. 

Ancak aradan geçen yaklaşık 20 yıldan sonra, başka bir yere nakli sırasında vinçten kayarak düşen heykelin kaplaması kırıldığında, kaplamanın altındaki gerçek som altın Buda heykeli tesadüfen keşfedilmiş.

Tarihçiler, komşu ülke Burma saldırıları ile ülke yönetiminin zayıfladığı dönemde, heykelin yağmalanması ihtimali endişesiyle bunu gizlemek için sıva ile kapladıklarını düşünüyor. Fakat bu gizlenme o kadar başarılı bir şekilde yapılmış ki sıvanın altında gerçekten ne olduğu zamanla unutulmuş.

Kral III. Rama, heykeli Bangkok’ta bir tapınağa taşıtmış ve bu tapınak da 1931’de kullanılmaz hâle gelerek kapatılmış. Heykel 1955’te bugünkü yeri olan Wat Traimit’e taşınana kadar unutulmuş.

Orjinal adı “Phra Phuttha Maha Suwana Patimakon”olan altın Buda heykeli, tapınağın 4. Katında yer alıyor. O zamana kadar pek dikkat çekmeyen ve tapınağın önemsiz bir noktasında sergilenen heykel bir anda dünyada eşi benzeri olmayan, paha biçilemez değere sahip eserlerden biri haline gelmiş. Bu heykel dünyanın saf altından yapılmış en büyük heykelidir.

Kaynak: 1  2 3


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

63
19 Paylaşım, 63 points