Telefon Bağımlılığını Azaltmak İçin İşe Yarayabilecek Tavsiyeler

Günümüzün kronik sorunlarından birine, bir algı yönetimi uzmanından basit tavsiyeler.


78
45 Paylaşım, 78 points

Bir insan düşün ve sabah yatağından kalkar kalkmaz bu insanın aklına içki içmek geliyor. Daha uykusu açılmadan elini yatağının altına koyduğu içki şişesine götürüyor ve daha uyanalı beş dakika dahi olmadan içmeye başlıyor. Bu kişiye alkolik denir mi? Evet denir.

Peki başka bir insan düşün. O da uyanıp daha gözlerini tam açamamış bir vaziyetteyken elini yatağın yanındaki sehpaya uzatıyor ve telefonunu alarak şişik gözlerini ekrana dayayıp kurcalamaya başlıyor. Bu kişiye telefon bağımlısı denir mi? Evet denir.

Şimdi şayet bu tarif ettiğim insan sensen ve sabah gözünü açtığın andan, gece kapatana kadar tüm günün telefonla geçiyor, hayatındaki çoğu şeyi telefonla yaşıyor ve ailenden çok cebindeki telefonla ilgileniyorsan kusura bakma fakat sen bir bağımlısın. Sabahın köründe içkiye sarılan alkolikten de pek bir farkın yok. Zira beyninizin aynı bölgeleri ve aynı haz alma isteği sizi yönlendiriyor. Bağımlı olmak aslında tamamiyle senin suçun değil.

Telefon aplikasyonları üzerinden para kazanmak isteyen milyar dolarlık firmaların ince ince tasarıladıkları psikolojik saldırıların hedefi oldun. Şayet yaşın gençse zati bu dünyanın içine doğmuştun. Seni tenkit eden büyükler en azından telefonsuz bir kaç on sene geçirebildiler ama senin böyle bir olanağın hiç olmadı. Peki o vakit ne yapacaksın?

Bu bağımlılık vaziyetini kabullenmeyip bana “hayır hocam, ben bağımlı filan değilim, telefonumu istediğim zaman elimden bırakabilirim” lafını mı edeceksin? Bil ki tüm bağımlılar bu lafı ederler. Veyahut bağımlı olduğunu kabul edip ama hiçbir şey yapmayıp, hayatını eline tutuşturulan bir zımbırtının hükümranlığına mı bırakacaksın.

Bunu yaparsan seni ağzına olta geçirilmiş balık gibi yakalarlar sonra da zeytinyağında ağır ağır kızartırlar. Ne doğru dürüst hayatın kalır ne insan ilişkilerin. Zekanda günden güne geriler. Bu işe devam edersen gün gelir bir babun maymunu senden daha zeki olur. Aklın giderse de işin biter. Peki hocam anladım ve kurtulmak istiyorum, ne yapmalıyım? Dersen…

Hah işte vermen şart olan yanıt bu. Şimdi sana bu beladan kurtulabilmen için pratik, uygulayabileceğin ve olası olduğunca ilmi 5 adet tavsiye vereceğim. Tabi bu tavsiyeleri veren ben de sütten çıkmış kaşık değilim. Bu tavsiyeleri kendime de söylüyorum.

1) Yapamam değil yapmam de!

Kendine bir kaide koydun diyelim. Akşamları haneye gidince bir saatten fazla telefonunu kullanmamak ile ilgili bir karar verdin. Böyle bir vaziyette sana büyük baskı gelecektir. Telefonun iletilerle, ikazlarla seni yoldan çıkarmaya çalışacak ve “hadi al beni eline de, güzel vakit geçirelim” diye daimi seni zorlayacaktır. Böyle bir vaziyette kendiliğinden “ben akşamları telefonu bir saatten fazla kullanamam”deme. Bunun yerine “ben akşamları telefonu bir saatten fazla kullanmam” de. Bu kolay kelime seçimi dahi beyninde değişik bir algı üretecektir. Kullanamam dediğin zaman aslında yapmak istediğin ve mecburi olarak yapamadığın bir vaziyet algısı üretirsin ve kendini zorlanmış hissedersin.

Kullanmam dediğin zaman bu senin seçimin algısı ortaya çıkar, böylelikle kendini özgür ve kuvvetli hissedersin.

2) Telefonunu görmezsen seni kandıramaz

Telefonun çalmadığı sürece onu yanından uzak tut. Odanda erişemeyeceğin uzak bir yere koy. Eline alıp bakman için enerji harcaman gereksin. Kafeye oturduğun vakit hemen çantandan telefonunu çıkarıp masanın üstüne koyma. Bir yerde beklemen gerekiyorsa mesela otobüste veya durakta sıkılıp hemen telefona sarılma. Çevrenini incele, telefona bağımlı olmadan sıkılmamaya çalış. En güzeli, çantanda minik bir kitap taşı. Hasılı telefonu gözünden uzak tut ki gönlünden de uzak olsun.

Telefonun içindeki programlar türlü sinyal ve iletilerle senin dikkatini telefona çekmeye çalışır. Onu uzakta tutman seni bir çok tuzaktan kurtaracaktır.

3) Planlı davran

Kumarhanedeki tek kollu canavar slot oyun makinelerinin tuzağı kişiyi daimi makinenin kolunu çekmeye alıştırmasıdır. Birkaç kez oynayıp başından kalkarım dediğin makine seni öyle bir yakalar ki cebinde ne var yok makineye kaptırırsın. Aynı psikolojiyi telefonundaki aplikasyonları üretenler de kullanır.

Bir instagram’a bakayım diye telefonu eline alırsın ondan sonra, şimdi de whatsapp’a göz gezdireyim, azıcık da mailleri inceleyeyim, PEKİ şimdi facebook İLE ilgilenmezsek arkadaşlara ayıp olur filan diyerek bir bakarsın beş dakika için eline aldığın telefon beş saatini yemiş.

Bunun çözümü ne vakit duracağın ile ilgili evvelce tasarı yapmandır. Telefonda iletilerine bakacaksan bunu yaptıktan sonra “dur” ve başka bir şeyi açma. Yapacağın işleri kesinlikle tasarıyla. Sakın Unutma telefonun yalnızca bir alet, senin sahibin değil.

4) Alışkanlığını kırmaya çalışma, onu faydalı olanla değiştir 🙂

Alışkanlıkları bir anda ortadan kaldırmak zordur. Zira beyinde çok ciddi sinirsel bağlar oluştururlar. Çelik bir halatı öyle elinle zorlayıp koparamazsın fakat halatı başka türlü kullanabilirsin. Burada tavsiyem şu: diyelim ki işten haneye geldiğin vakit hemen bir türk kahvesi yapıp telefonunu kurcalamaya kendini alıştırdın.

Bunu uzun vakit yapmışsan kuvvetli bir alışkanlık edinmişsin demektir. Burada beynini kandırabilirsin. Başka bir deyişle haneye geldiğin vakit gene kahveni yap ama bu sefer eline telefon yerine kitap al, ufak defterine gün içindeki pozitif gelişmeleri yaz veya ailenle güzel bir sohbet et. Yani aynı rutini kullan ama telefonu denklemden çıkar.

Yalnız, tabi burada telefonu çıkarırken yerine başka bir zarar veren alışkanlık ekleme. Sözgelimi kahvenin yanında koca bir dilim kremalı margarinli pasta yemeği de alışkanlık haline getirme. Rutinin içine telefon yerine yararlı bir alışkanlık ilave et. Beynin alışkanlık rutini bozulmadığı için sana çok direnç göstermeyecektir.

5) Kendini tutamayacağını bildiğin durumları önceden tahmin et ve önlem geliştir…

Sözgelimi arkadaşına yemeğe gidiyorsun ve biliyorsun ki bir yerden sonra insanlar sohbet ederken sen dayanamayıp telefonunu kurcalayacaksın, oradakilere de ayıp olacak. Bunu biliyorsun. Madem biliyorsun yemeğe giderken telefonunu yanına alma veya onu çantanda öyle zor bir yere sok ki ulaşman zahmetli olsun. Başka bir deyişle bir şekilde telefona dayanamayacağını bildiğin vaziyetleri evvelce tahmin edip tedbirini baştan al.

Evet sevgili arkadaşım… İşte bu verdiğim yollardan bir tanesini dahi azıcık yapabilirsen şu anki bağımlılık vaziyetinden çok daha iyi bir vaziyette olursun. Hadi şimdi yazıyı okuduktan sonra burada verdiğim tavsiyelerden hangisi kafana en fazla yatmışsa ve “ben bunu yapabilirim” diyorsan hemen şu anda başla.

Bak, bağımlısı olduğun telefondan sızarak bu iletisi sana eriştirebildim yani ara pasını verdim; şu an ceza alanında tam kaleciyle karşı karşıyasın. Hadi at şu golü de senin tependen tonla para kazanmak isteyen telefon aplikasyonu şirketleri senin sahibin olmadıklarını anlasınlar. Yapabilirsin. Beklemeden bu yazıyı tekrar oku, bir tavsiyeyi seç ve uygula.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

78
45 Paylaşım, 78 points