in

Teknoloji Bakanı’ndan Tartışma Yaratan Açıklama:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konda’nın araştırmasından bir kesit paylaşarak, Türkiye’de hane başına düşen araç sayısının son 10 yılda arttığını belirtti. Ancak Varank’ın paylaşımı, yüksek araba fiyatları nedeniyle birçok vatandaşın araba almayı hayal bile edemediği için eleştirildi.
Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugün Twitter hesabından tartışmalı bir paylaşım yaptı. Varank, Konda Araştırma ve Danışmanlık’ın 11 yıldır hazırladığı “Türkiye 100 Kişi Olsaydı” raporundan bir bölüm alarak, Türkiye’de hane başına düşen otomobil sayısının 2012’den bu yana arttığını paylaştı. Varank, paylaşımında, ” Konda tarafından 11 yıl boyunca yürütülen 128 araştırmadan çarpıcı sonuçlar. 10 yıl önce her yüz haneden 37’sinin arabası varken, bugün her yüz haneden 56’sının arabası var.” açıklamalarda bulundu. Varank’ın Konda’nın raporunun yer aldığı paylaşımları sosyal medyada genel bir tepki aldı.

Trafikte araç var, ama yaşları 14’ten büyük

Varank’ın paylaşımına gelen tepkilerin ana nedeni otomobil fiyatlarının aşırı artması. Yıllardır artmaya devam eden yeni araba fiyatları vatandaşları eski arabalara iterken, doğal olarak bugün trafikteki araçların büyük çoğunluğunun ‘eski’ arabalardan oluşmasına neden oluyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda paylaştığımız verilerde Türkiye’de trafiğe kayıtlı araçların yaş ortalamasının 13,2 olduğunu göstermiştik. Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Aralık 2021 motorlu kara taşıtları verilerini açıklayan TÜİK, trafiğe kayıtlı 25 milyon 249 bin 119 aracın ortalama yaşının 14,5 yıl olduğunu resmen açıkladı. Otomobil kategorisinde yaş ortalaması 13,6 oldu. Ayrıca 2021 yılında transfer edilen 8 milyon 815 bin aracın yaş ortalaması 12,6 oldu. Yani Türkiye’de yollardaki arabaların büyük çoğunluğu bu karşılaştırmanın yapıldığı 2012’den önce üretilmiş modellerden oluşuyor. TÜİK verilerine göre 2012 yılında trafikteki ortalama araç yaşı 12 idi. Bu sayı ilerleyen yıllarda artmaya devam etti.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

IMF’den Yatırımcıları Kızdıran Kripto Para Uyarısı:

Bir Kurye Krizi Daha: