in

Tarihin İlk ‘Tesla’ Bebeği:

ABD Birleşik Devletleri’nde bir kadın, hastaneye yetişemeyeceğini fark edince Tesla aracının içinde doğum yaptı. Talihsiz bayanın kocası, aracın otopilot özelliği sayesinde doğum boyunca eşine yardım etti.
Tesla araçların çok tartışılan otopilot özelliği bu sefer bir hayli hayırlı bir işe yaradı. Philadelphia’da bir kadın, elektrikli akıllık araç otopilot modundayken, aracın ön koltuğunda doğum yaptı.

Philadelphia Inquirer’ın haberine göre enteresan olay, 33 yaşındaki Yiran Sherry ve kocası Keating Sherry, üç yaşındaki küçük oğulları Rafa’yı okula götürürken gerçekleşti. Suyunun yoldayken gelmesi ve çiftin bir türlü akmayan trafikte arabanın içinde sıkışıp kalmasıyla hastaneye yetişemeyeceklerini anlayan Sherry’nin kocası, otopilota aldığı aracın navigasyonunu bulundukları konuma 20 dakika uzaklıktaki hastaneye ayarladıktan sonra, bir eli hala direksiyonda bir biçimde doğumda eşine yardım etti.

Çift, bebeklerinin adını Tesla’ya ithafen ‘Tess’ koymayı düşündü

Inquirer’a vermiş olduğu röportajda Keating Sherry, doğum esnasında eşinin elini nerdeyse paramparça edecek kadar sıktığını belirterek “ ‘Yiran, tamam, nefesine odaklan’ diyordum. Bu kendime de bir tavsiyeydi. Adrenalin pompalıyordum,” diye konuştu. Doğum yapabilmek için hastaneye varmayı bekleyip beklememe kararının bir hayli zorlayıcı olduğu belirten Yiran Sherry ise hastaneye tahmini varış sürelerine bakıp durduğunu ve zamanında yetişemeyeceklerini anladıktan sonra arabada doğum yapmaya karar vermiş olduğuni aktardı. Keating Sherry, fakat doktor bebeğin daha sağlıklı olduğunu söyleyip çifti tebrik etmesinin ardından rahat bir nefes alabildiğini kaydetti.

Çiftin tam da hastaneye vardıkları sırada dünyaya gelen kızlarının göbek bağını, yardım için arabaya gelen hemşireler aracın içinde kesti. Hastaneye geçtiklerinde odalarına gelen hemşirelerin bebeklerine ‘Tesla bebeği’ biçiminde hitap ettiğini belirten çift, araba üreticisine ithafen kızlarının adını Tess koymayı düşünseler de bebeğin adını Maeve Lily koydu. Keating Sherry, otopilot tasarımları için Tesla mühendislerine müteşekkir olduğunu da sözlerine ekledi. Bebeğin daha sağlıklı bir biçimde dünyaya gelmesi, otopilot modunun yarattığı güvenlik problemleri nedeniyle bir hayli eleştirilen Tesla’nın da bir hayli işine yarayan bir olay. Daha bu hafta Paris merkezli bir taksi firması, ölümcül bir kazanın ardından Tesla model 3 araçların kullanımını durdurmuştu. Bundan öncesinde, 2019 senesinde ise Tesla, Florida’da Model S kullanan bir gencin ölümüne neden olan bir kaza sebebiyle davalık olmuştu.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Türksat 5B Uydusu, Uzaya Gönderildi

Dünyanın En Büyük Omurgasız Canlı Fosili Keşfedildi: