in

Tarihin En Eski İşlemeli Kolyesi Keşfedildi:

Polonya’da arkeologlar, 2010 senesinde bulunan bir kalıntıya radyokarbon tarihleme yöntemini uygulayarak tarihin en eski işlemeli kolyesi olduğunu keşfettiler. Kolye, tam 41 bin 500 sene öncesine dayanıyor.

İnsanlığın en eski kültürel ve bireysel eşyalarından birisi olan takılar, binlerce senelik tarihin ardından çağımızda de aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor. Peki, bu takılar arasında yer alan kolyeler, kaç sene öncesine dayanıyor? Bu sorunun cevabını kesin olarak vermek için dünyanın tüm alanlarını kazıp, en eski ve henüz yok olmamış kalıntıyı bulmak gerektiğinden bir hayli zor. 150 bin sene öncesinde dahi giyildiği düşünülen kolyeler bulunurken, bu kolyeler genelde işlemesiz kolyelerdi.

İnsanların kendi elleriyle desen vermiş olduğu kolyelerin en eskisiyse geride bıraktığımız günlerde keşfedildi. Polonya’daki arkeologlar, tam 41 bin 500 sene önce takılan bir kolyenin ucunu keşfettiler. Mamut dişinden yapılan kolye ucu, Avrasya’da keşfedilen en eski işlenmiş kolye ucu olma özelliğine sahip.

Desenlerin bir anlamı olabilir:

İki parça halinde olan kolye ucu, Polonya’nın Stajnia Mağarası dolayında yapılan kazılar sırasında 2010 senesinde bulundu. Yakın zamanda kolye üstünde yapılan radyokarbon tarihleme yöntemi, kolyenin yaklaşık 41 bin 500 yaşında olduğunu gösterdi. Arkeologlar, yayınladıkları araştırmada kolye ucunun üstünde 50’den fazla delinme işareti olduğunu belirtti. Ayrıca üstündeki her bir işaretin başarılı bir hayvan avının ardından ya da Ay’ın ya da Güneş’in döngülerini belirtmek amacı ile yapılmış olabileceği belirtildi.

Bulunan parçanın bir kişinin boynunda kolye olarak taşıdığı düşünülse de arkeologlar, bunun kesin olmadığını da söylediler. Arkeologlar, kolyenin anatomik olarak modern insanların dünya genelinde ilk defa mücevher ve diğer vücut süsleme biçimlerini geliştirmiş olduğu zamana dayandığını kaydetti. İnsanların takı takmaya eksiksiz olarak neden başladıklarıysa halen gizemini koruyor.

Bu kolye ucunun beraberinde aynı bölgedeki kazılarda bir şeyleri delmek için kullanılacak olan bir tığ da keşfedildi. Yine 2010 senesinde yapılan bu keşifteki tığ, at kemiğinden yapılmıştı ve kolye ile aynı zamana tarihlenmişti.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Apple'ın 'Parlatma Bezi'ne Zam Geldi

DSÖ Yeni COVID-19 Varyantının Adını ‘Omicron’ Koydu