in

Starbucks Kasasız ve Kasiyersiz Şube Açtı

Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Starbucks, Amazon iş birliğiyle kasasız şube açarak yeni bir çalışma tarzını deneyimlemeye başladı. Bununla beraber mağazada kasiyer bulunmayacak, ödemeler dijital ortamda yapılacak.

Yıllar önce, insanın fiziksel gücünün çok daha değerli olduğu dönemlerde, teknolojinin geliştiği yönündeki haberlere yönelik insanlar ileriki dönemlerde robotların kendilerini işsiz bırakacakları yorumunda bulunurlardı. Bu yorumlardaki robotlar tabi elleri, ayakları olan robotlardı belki ama her ne kadar şekil itibariyle tutarlı eleştiriler olmasa da diğer yönü ile haklı bir eleştiri olduğunu görebiliyoruz.

Gelişen teknoloji ile beraber hayatın pek çok alanında da yenilikler kendini gösteriyor. Özellikle sanayi alanında insan gücünün yerine geçen teknoloji, gündelik yaşam içerisinde de karşımıza çıkıyor. Birçok iş kolunun ardından, bu teknolojiler şimdi kasiyerlerin işini elinden almaya hazırlanıyor. Amazon Go ile beraber yaygın olarak başlayan dijital ödeme yöntemine Starbucks da katıldı.

2022 senesinde kasasız iki şube daha açılacak

1971 senesinde hizmet sunmaya başlayan ve o tarihten bu güne kadar dünya çapında 10 binlerce şubesiyle dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri haline dönüşen Starbucks, kasasız ve kasiyersiz mağazasını Amerika’nin New York şehrinde açtı. Starbuck ve Amazon iş birliğinde hizmete açılan mağazada, Amazon’un “Just Walk Out” adını vermiş olduğu teknolojisi kullanılacak ve dijital ortamda ödeme yapılacak.Bu mağazada yine normal mağazalardaki gibi baristalar bulunacak ve kahveyi hazırlayacaklar ancak kasa ve kasiyerler bulunmayacak. Ayrıca müşteriler mağazada oturma olanağına da sahip olacaklar. Starbucks ve Amazon iş birliğiyle yine Amerika’de 2022 senesinde en az iki kasasız şube daha açılacak. Starbucks ve Amazon’un beraberinde pek çok firma da benzer gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyor. Örneğin Domino’s Pizza teslimatları hayata geçirmek için kendi kendisini süren araçlar üstünde çalışıyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Tarihin En Büyük Kitlesel Yok Oluşunun Yeni Sebebi

Kara Delikler, Dünya ve Ay İle Çarpışmış Olabilir