in ,

Sosisli Sandviçe Neden Hot Dog (Sıcak Köpek) Deniyor?

Sosisli sandviçin İngilizce kelimesinin hat dog olduğundan ve “ne alaka ” hissine sahip olduğunuzdan eminiz. İşte sosisli sandviç kelimesinin etimolojisi.

Hikayesi Almanya’nın Frankfurt kentinde başlayan sosisli sandviç, adını 1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Times’ta “sosisli sandviç” adını çizen spor karikatüristi Tad Dorgan’dan alıyor. Sosisli sandviçlere sosisli sandviç denmeden önce, ülkede ‘kırmızı sosis’ veya ‘dachshund sosis’ olarak adlandırılıyordu.

 

Tad Dorgan, 1901’de New York polo sahasında maçı izlerken, satıcıların sosisli sandviç satmaya çalıştıklarına tanık olur: “Öfkelendiler! Dachshund sosislilerinizi kırmızıyken alın!” (kızarmışlar! dachshund sosislerinizi kızarırken alın!”) Ardından karikatüristimiz, çizimlerinden birinde satıcıların bağırmalarından esinlenerek bir sosisli çizmeye karar verir ve havlayan dachshund sosisleri ortaya çıkar.

“Öyleyse sosisin havlamasının amacı ne?” dediğinizi duyar gibiyim:

Tad Dorgan, “dachshund” kelimesini doğru telaffuz etmeyi bilmediği ve ona “dog” (yani köpek) kelimesini çağırdığı için, karikatüründe havlayan sosisler çiziyor ve “sosisli sandviç!” diyor. notlar düşer. bu karikatür daha sonra bir sansasyon haline gelir ve böylece sosisli sandviçe verilen beyin yakan “sosisli sandviç” adının ortaya çıkmasına neden olur.

Garip bir şekilde, ne tarihçiler ne de sosisli sandviç severler bu olağanüstü karikatürün bir kopyasını henüz bulamadılar.

Sosisli sandviç kelimesinin tad dorgan ile popüler olduğu kesindir, ancak bazı araştırmalar, sosisli sandviçin ilk görünümünün 1800’lerin başlarında, tad dorgan’dan önce olduğunu göstermektedir. O zamanlar sosisli sandviç üreticilerinin köpek etini sosislere karıştırmakla suçlandığı ve sosisli sandviç teriminin ilk kez o dönemde ortaya çıktığı söyleniyor.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Instagram Nasıl Ortaya Çıktı? Ve Nasıl Popüler Oldu? #instagram #meta #kevinsystrom #face

KAZANAN TAKIMIN ASLINDA KAYBETTİĞİ MAÇ – FC START TAKIMININ HAZİN HİKAYESİ #ukrayna #futbol #fcstart