Süpriz Sonlu Efsane 10 Film!

Sürpriz finalleriyle seyircilerini şaşırtan ve yeniden izleme isteği uyandıran 10 efsane film.


34
24 Paylaşım, 34 points

Sürpriz finalleriyle seyircilerini şaşırtan ve yeniden izleme isteği uyandıran 10 efsane film.

 1. 10 Makinist (The Machinist)


   Makinist -The Machinist 2004 (İmdb Puanı: 7.7)

  2004 İspanya yapımı film, senaryosunu Scott Kosar'ın yazdığı, yönetmenliğini Brand Anderson'un üstlendiği El Maquinista'nın başrol oyuncusu Chiristian Bale'dir.

  Sanayide torna ustası olarak çalışan ve insomnia (uyuyamama) hastalığı olan Trevor Reznik'in hikâyesidir. Reznik bir yıldır hiç uyuyamamıştır ve gitgide zayıflamaktadır. İş arkadaşları, görünüşü adeta bir iskeleti andırmakta olan Raznik'ten ürkmeye başlarlar. Kendisinin de karıştığı bir kazada işçilerden birinin kolunu kaybetmesi ile işçiler Reznik'e karşı cephe almaya başlarlar ve olaylar gelişir.

 2. 9 Hizmetçi (The Handmaiden)


  Hizmetçi - The Handmaiden 2016 (İmdb Puanı: 8.1)

  Yönetmenliğini  Chan-wook Park'ın  yaptığı film 1930'ların Koresi ve Japonyasında geçiyor. Kendisine büyük bir miras kalmış asilzade Hideko (Kim Min-hee), onun servetine göz dikmiş bir dolandırıcı Fujiwara (Ha Jung-woo), dolandırıcı tarafından tutulmuş, hizmetçi görünümlü yankesici Sook-hee (Kim Tae-ri) ve asilzadenin velisi ve amcası Kouzuki (Cho Jin Woong) etrafında gelişen bir hikaye. Film, Sarah Waters'ın romanı Fingersmith (2002)'in modern bir uyarlaması olarak Park Chan-wook tarafından uyarlandı.

 3. 8 Truman Show (The Truman Show)


  Truman Show - The Truman Show 1998 (İmdb Puanı: 8.1)

  Andrew Niccol tarafından yazılan ve Peter Weir'ın yönettiği 1998 yapımı bir filmdir. Filmde Jim Carrey, Laura Linney ve Ed Harris gibi yıldızlar yer almıştır. Film 71. Oscar ödüllerinde En İyi Yönetmen,En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında oscara aday gösterilmiş fakat her üç dalda da ödülü kazanamamıştır.

  Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Başkarakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede görür ve olaylar gelişir.

 4. 7 Görünmeyen Misafir (Contratiempo)


  Görünmeyen Misafir (Contratiempo) 2016 (İmdb Puanı:8.1)

  Yönetmenliğini Oriol Paulo'nun yaptığı İspanyol yapımı film, Adrian Doria kariyerinde hızla yükselen bir iş adamının hikayesini konu alıyor. Evli bir adam olan Adrian, fotoğrafçı olan sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanmaktadır. Adrian, kendisine güvenilir bir savunma yaratmak için tanık hazırlama ve adli bildirimlerde uzman deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman ile tanışır. Adrian, Virgina’ya yaşanan olayları en başından anlatmaya başlar. Fakat Virginia hikayede bazı tutarsızlıklar fark eder ve onu hikayesinin karanlık noktalarını açığa çıkarması için zorlar.


 5. 6 İhtiyar Delikanlı (Old Boy-Oldeuboi)


  İhtiyar Delikanli - Old Boy 2003 (İmdb Puanı: 8.4)

  2003 yılı Güney Kore yapımı gizem, gerilim filmi. Yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı film, aynı adlı Japon manga serisinden uyarlanmıştır. Film Oh Dae-su'nun yağmurlu bir gecede kaçırılmasını ve 15 yıl boyunca bir odada esir kalmasını anlatarak başlar. Odada bir televizyon ve ihtiyaçlarını karşılayacak banyo, yatak vb. eşyalar bulunmaktadır. Esir kaldığı sürede Oh Dae-su'ya ne kadar esir edileceği söylenmez, bir gün serbest kalır ve olaylar gelişir.

 6. 5 Kayıp Kız (Gone Girl)


  Kayıp Kız - Gone Girl 2014 (imdb Puanı: 8.1)

  David Fincher tarafından yönetilen ve aynı adı taşıyan 2012 romanından Gillian Flynn tarafından uyarlanan, 2014 ABD yapımı gerilim filmi. Filmin başrollerinde; Ben Affleck, Rosamund Pike, Tyler Perry ve Carrie Coon yer almaktadır.

  Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen hikâyede gizemli bir şekilde karısı kaybolan bir adam kısa bir sürede şüpheleri üzerine çekmektedir. Filmde sahtekarlık, medya, ekonominin evlilik üzerine etkilerini ve insanların birbirlerini algılamaları incelenmektedir.

  Film 52. New York Film Festivali'nin açılış gecesinde dünya prömiyerini yaptı. Kayıp Kız; Pike ile Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu ve Fincher ile En İyi Yönetmen dalları da dahil olmak üzere dört Altın Küre Ödülü  kazandı.

 7. 4 Prestij (The Prestige)


  Prestij - The Prestige 2006 (İmdb Puanı: 8.5)

   Yönetmenliği :Christoher Nolan'nın yaptığı 2006 yılıAbd, İngiliz ortak yapımı film. Yazar Christopher Priest'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı. Başrollerde; Hugh Jackman, Christian Bale,Scarlett Johansson veDavid B owie'nin yer aldıkları film iki dalda 79. Akademi Ödülleri'ne aday olmuş fakat ödül alamamıştır.

  Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

 8. 3 Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)


  Olağan Şüpheliler - The Usual Suspects 1995 (İmdb Puanı: 8.5)

  Christopher McQuarrie'nin yazıp Bryan Singer'in yönettiği 1995 ABD yapımı film, polis sorgusuna alınan küçük çapta bir dolandırıcı Roger "Verbal" Kint'in hikâyesini anlatır. Port of Los Angeles'ta demirlemiş bir gemide meydana gelen büyük yangın ve katliama kadar uzanan karmaşık bir hikâye anlatır. Geri dönüşler ve öyküleme kullanan Kint'in hikâyesi o suç partnerleri ile birlikte gemide ne işleri olduğunu anlatmaya çalıştıkça giderek artan bir şekilde karmaşık bir hale gelir.

  Akademi Ödülleri'nde McQuarrie En İyi Özgün Senaryo ve Spacey de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödülü aldılar

 9. 2 Dövüş Kulubü (Fight Club)


  Dövüş Kulubü - Fight Club 1999 (İmdb Puanı: 8.8)

   Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen 1999 yapımı olan kült film. David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carterrol almıştır.

   Anlatıcı ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır.  Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı Tyler Durden'dır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack'in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack Tyler'ın yanına taşınır. Tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler Durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.

 10. 1 Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)


  Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption 1994 (İmdb Puanı: 9.3)

   Frank Darabont''un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman'ın yer aldığı 1994 yapımı Amerikan dram filmidir. Stephan King'in Rita Hayworth ve Shawshank'in Kefareti adlıkitabından uyarlanmıştır.

  Masumiyetini iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle Shawshank Devlet Cezaevi'nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne'in hikâyesini anlatır. Cezaevinde kaldığı süre boyunca diğer mahkûmlardan Ellis Boyd "Red" Redding ile arkadaşlık kuran Dufresne, cezaevi müdürünün para aklama faaliyetlerine yardım etmeye başladıktan sonra gardiyanlar tarafından korunmaya başlanır.

  Film, gişe hasılatının bütçesini zor karşılamasına rağmen eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ve birçok ödüle aday gösterildi. Sonrasında kablo televizyon, VHS, DVD ve Blu-ray üzerinde büyük bir ilgi gördü.AFI'nin hazırladığı 100 Film listesinin 10. yıldönüm sayısına dahil edildi. IMDB sitesinde 2.163.443'ten fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9.3 puan aldı ve  en iyi 250 film listesinde hala 1 numara.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

34
24 Paylaşım, 34 points