in , , ,

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünleri Tüketebilir miyiz?

Son kullanma tarihi hakkındaki görüşünüzü değiştirebilecek bilgiler.

 

Son kullanma tarihi bir gıdanın bozulduğu anlamına gelmez ve aslında skt’sini geçen gıdaları güvenle tüketebiliriz. Peki bu neden bu kadar önemli?

Sadece ABD’de üretilen yıllık gıdanın %40’ı çöpe gidiyor, bunun parasal karşılığı 160 milyar dolar. Öte yandan, dünyadaki açlığı sona erdirmek için gereken para sadece 30 milyar dolar. Yani her yıl ABD’de atılan gıdaların sadece beşte biri ile dünyadaki açlığı tamamen bitirmek mümkün.

Son kullanma tarihi genellikle zorunluluktan yazılır. Örneğin; 800 milyon yıldır Himalaya dağlarında oluşan tuzların raf ömrü 2 yıldır. Yani o tuz 800 milyon yıldır bozulmadı ama alıp rafa koyduğumuzda 2 yıl ömür diye bir şey kalmadı. Ya da 800 milyon yıllık raf ömrünün son 2 yılında olduğumuz için o kadar da şanssız değiliz.

 

Gıda şirketleri genellikle kendilerini garanti altına almak için ürüne ürünün gerçekten bozulacağı tarihten çok daha kısa bir tarih atarlar. Örneğin; Bir yoğurt 30 gün sonra bozulursa raf ömrü 10 gündür, buna güvenlik marjı denir. 4 kişi için yazan asansörlerin aslında çok daha fazla yük taşımak için üretildiği gerçeğiyle aynı.

Ayrıca önerilen son kullanma tarihi diye bir şey var. yani üretici basitçe diyor ki: bu ürün bu tarihten önce en taze ve en lezzetli halindedir, bu tarihten sonra kalitesi ve lezzeti düşebilir. Bir nevi garanti süresi gibi.

Tüketici bir gıdanın bozulup bozulmadığını anlamalıdır. Ürünün tadı, kokusu, rengi, dokusu gibi özelliklerine bakılarak kolayca anlaşılabilir. Hemen hemen her besinin insan sağlığını etkileyecek kadar bozulmuş olması bu bozukluğu açıkça göstermektedir. Örneğin bizi hasta edecek kadar kötü olan süt zaten çürümüş ve kesilmiştir.

Artan nüfusu beslemek için her zamankinden daha fazla doğal kaynak kullanıyoruz ve doğal yaşama yük oluyoruz. Daha fazlasına sahip olmak yerine, daha az kaybetmeye çalışmalıyız.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Doğum Günlerini Kutlama Olayı Ne Zaman ve Nasıl Başladı?

Aşkın ve Tutkunun Sembolü: Neden Kırmızı Gül ?