Sokaklardaki Boşlukları LEGO Yamalarla Doldurma Akımı “Dispatchwork”

Jan Vormann'ın başlattağı ve dünya geneline yayılan, korsan hobi olarak da adlandırılan Dispatchwork akımı şehirleri süslüyor.


74
10 Paylaşım, 74 points

Dispatchwork Almanya ve Danimarka ortak yapımı olan bir sokak sanatı akımı. Almanya, Berlin’den Jan Vormann adlı sanatçı, Legoları Dispatchwork’un ana maddesi olarak kullanıyor.

Jan Vormann Dispatchwork serisinde, dünya genelinde rastladığı asırlık yapıların duvarlarını, halka açık alanlarda yakaladığı boşlukları ve diğer benzeri aşınmış yüzeyleri dolduruyor. Tamamlanması saatler süren bu rengarenk LEGO yamalar; kemerler, koridorlar, kapılar ve pencereler içeriyor. 

Vormann’ın başlattığı dispatchwork akımı önünü alamamış ve dünyaya yayılmış durumda. Bunun üzerine, sanatçı çalışmalarını bir proje çatısı altında birleştirmiş. Ortaya www.dispatchwork.info adlı internet sitesi çıkmış. 

Korsan hobi meraklıları bu site üzerinden diğer meraklılarla buluşabiliyor. Toplantılar düzenlenip, etkinlikler düzenliyor. Sitede dünya haritası üzerinde dispatchwork’ünüzün lokasyonunu işaretleyip fotoğraflarıyla paylaşabilme imkanı sunuluyor. Haritada Türkiye’de işaretlenmiş herhangi bir dispatchwork çalışması görünmüyor. Ancak, İzmir’de Forum Bornova AVM’inde bir dispatchwork örneği bulunuyor. New York, Amsterdam,Belgrad, Zürih, Barselona, Venedik, St. Petersburg, Tel Aviv, Aarhus, bu akımda önde gelen şehirler. 

Pek çok şehirde hayata geçirilmiş dispatchwork çalışmaları kültürel mirasların, tarihi alanların, restore edilmiş yerlerin ve daha birçok alelade mekanın duvarlarına sızıyor. Aynı şehirde yaşayan insanların paylaştığı alanlarda rengarenk onarılmış köşeler oluşturuyor.

Jan Vormann’ın çalışmaları internet sitesi ve Instagram hesabından, takipedilebiliyor. İnstagram’da #dispatchwork etiketiyle diğer etkinlikler de paylaşılıyor.

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

74
10 Paylaşım, 74 points