Sinema Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Uzun 10 Filmi

En uzunu 720 saat yani 30 gün süren, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en uzun 10 filmini sizler için derledik...


51
36 Paylaşım, 51 points

Voyna i mir – 7 Saat (1966)

Tolstoy‘un destansı başyapıtı “Savaş ve Barış”, yönetmen Sergei Bondarchuk tarafından kusursuz bir şekilde beyaz perdeye aktarıldı. Oscar ödüllü bu başyapıtta, Rusya’ da 1805 de başlayan olaylar dizisi, beş aristokrat ailenin öyküsü etrafında anlatılır. Tolstoy’un 4 ciltlik bu dev eserindeki tarihi detayların inanılmaz bir özenle aktarıldığı filmde, 45 dakikalık savaş sahnelerinde 120.000 kişilik bir ordu oluşturuldu. Sovyetler Birliği’ndeki müzelerden alınan eşyaların kullanıldığı film, gerçeğe son derece yakındır.


Sátántangó – 7 Saat 30 dk. (1994)

Türkçeye “Şeytanın Tangosu” olarak çevirilen film, 1980’lerin komünizm sonrası Macaristan’ının tahrip olmuş küçük bir köyünde, hayat fiili olarak durmuştur. Güz yağmurları başlamıştır. O akşamüstü köylüler büyük bir ödeme beklemektedirler, sonrasında da, bazıları hakkettiğinden fazlasını alma planlarıyla oradan ayrılmayı düşünmektedirler. Fakat Irimias isimli kahranın köye dönüşüyle olaylar şekillenir. Yönetmeni Tarr‘ın bölünmeden seyredilmesini tavsiye ettiği filmi, başyapıt olarak kabul görmektedir.


Death in the Land of Encantos – 9 Saat (2007)

Uzun film çekme konusunda iddialı olan Filipinli yönetmen Lav Diaz’ın 2007 yılında çektiği Death in the Land of Encantos, ülkesinden ayrılıp Rusya’ya giden bir şairin tekrar ülkesine dönmesini konu alıyor.


Shoah – 9 Saat 26 dk. (1985)

Film, yeniden yerleştirme politikası adı altında, Avrupa’nın dört bir yanından toplama kamplarına gönderilen insanların yaşadığı dramı binlerce tanığın ve belgenin ışığında anlatmaktadır. Claude Lanzmann‘ın filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarındaki insanların trajedisini anlatıyor. 11 yıllık araştırma sonrasında ortaya çıkan filmde, olayların canlı tanıklarının röportajlarına yer verildi.


Resan (The Journey) – 14 saat 33 dk. (1987)

Dünya genelinde festivaller haricinde sadece İsveç ve Danimarka’da vizyona giren Peter Watkins filmi Resan, çarpıcı bir belgesel yapım olarak adlandırılabilir. İçinde barındırdığı arşiv görüntüleri, röportajlar ve temel olarak görselleriyle döneminde gösterildiğinde yankı uyandırmıştı.


Berlin Alexanderplatz – 15 Saat (1980)

Fassbinder’in başyapıtı niteliğindeki film ”Berlin Alexanderplatz”, yüzyılın başındaki Almanya topraklarında geçen bir suç filmi. Biberkopf, kız arkadaşını öldürmek suçundan yattığı cezaevinden yeni çıkmıştır. Çıktıktan sonra eski günlerine geri dönmemeye ve yeni bir başlangıç yapmaya karar veren Franz, yıllar önce bıraktığı Berlin’i beklediğinden çok farklı bulur. Dejenere olmuş bu Berlin’ de ister istemez uzak durmaya çalıştığı suç dünyasının içine çekilecektir. Berlin Alexanderplatz‘ın uzun metraj film olarak düzenlendiği bir bütün halindeki 15 saatlik versiyonu “En İyi 10 DVD” listesine  seçildi.


Beijing – 150 saat (2004)

Çinli aktivist Ai Weiwei’nin çektiği belgeselin süresi tam olarak 150 saattir. Weiwei, Pekin’i adım adım gezmiş ve 150 saatlik görüntü elde etmiştir. Sanatçı görüntüleri kırpmadan izleyiciyle paylaşarak gerçeklik algısı oluşturmak istemiş.


Cinématon – 156 saat (1978-2010)

Fransız yönetmen Gerard Courant’ın 156 saat uzunluğundaki deneysel filmi Cinemation, 1978’den 2010 yılına kadar geçen, 32 yıllık süre zarfında çekilmiş. Toplamda 2000’in üzerinde her biri 3 dakika 25 saniye süren ve çeşitli ünlülerin, sanatçıların, gazetecilerin, yönetmenin arkadaşlarının kendilerine verilen bu süre zarfında istedikleri şeyleri yapabildikleri sessiz kısa hikâyelerden oluşmaktadır. Film 2009 yılı Kasım ayında Avignon’da ve 2010 yılı Nisan ayında Kaliforniya Redondo Beach’te bütünüyle beyaz perdede gösterilmiştir.


Modern Times Forever – 240 Saat (2011)

Modern Zamanlar, sinema tarihi boyunca çekilen ve kamuya açık bir alanda gösterilen uzun süreli filmdir. Bir grup Danimarkalı sanatçının Helsinki’de düzenlenen ”IHME” sanat festivalinde sinemaseverlere sundukları filmin kesintisiz gösterimi, 240 saat yani 10 gün sürdü.


Ambiancé – 720 Saat (2020)

İsveçli yönetmen Andres Weberg, rekor kitaplarına girecek filmi Ambiance, 2020 yılında vizyona girecek ve toplam 720 saat sürecek yani tam olarak 30 gün. 2016 yılında filmin 7 saat 20 dakikalık bir fragmanı yayımlandı. Ambiance, uzay ve zamanın gerçeküstü bir yolculuğunu konu ediniyor.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Düşük Bütçelerine Rağmen Yüksek Hasılat Yapmış 10 Efsane Film

Efsane Filmlerin Unutulmaz Karakter Rollerini Reddeden 10 Ünlü Oyuncu

Hiç Oyunculuk Eğitimi Almamış, Doğuştan Yetenekli 10 Başarılı Oyuncu

Çekimler Sırasında Ölen Ünlü Oyuncuların Filmleri Nasıl Tamamlandı?


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

51
36 Paylaşım, 51 points