in , , ,

Shrek Karakterine İlham Olan “Maurice Tillet” Ve Sıradışı Hikayesi

Tillet, Rusya’daki Ural Dağları’nda Fransız bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi bir öğretmendi, babası ise bir demir yolu mühendisiydi. Tillet’nin babasını küçük yaşta katbetmiş. Çocukken bir meleği andıran yüzü sebebiyle “Melek” lakabıyla anılıyormuş.

1917’de, Tillet ve annesi Rus Devrimi sebebiyle Rusya’yı terkedip Fransa’nın Reims kentine yerleştiler. Tillet 17 yaşına geldiğinde, ayakları, elleri ve kafasında orantısız bir büyüme baş gösteri ve kendisine akromegali teşhisi kondu. Bu hastalık aşırı büyüme hormonu salgılanmasına neden olan bir tür hastalık.

Şubat 1937’de profesyonel güreşçi olan Carl Pojello ile tanıştı ve hayatı değişti. Pojello, Tillet’yi de güreşçi olması konusunda ikna etti. Tillet ve Pojello antrenman için Paris’e taşındılar ve 2. Dünya Savaşı yıllarına kadar Fransa ve İngiltere’de güreşti.

Ayrıca Fransa’da ragbi takımına seçildi. Bu zaman dilimi içinde birçok meslekte çalıştı ve hatta bir Fransız sinema filminde ufak bir rol aldı. Fiziki özellikleri sebebiyle Fransa’da eleştirilere maruz kalsa da hayata sıkı sıkı sarılıp, neşesini hiç kaybetmedi.

2. Dünya Savaşının patlak vermesiyle bu sefer 1939’da Amerika Birleşik Devletleri’ne iltica etti. Boston’da ilk güreş sahnesine çıkışını 24 Ocak 1940’ta Boston Garden’da, Luigi Bacigaiupi’ye karşı yaptı. Genç adam koridordan aşağı yürüdü, halkın arasından geçti, iplerin üzerine eğildi ve kalabalığa kükredi. “Fransız Melek” lakabıyla güreşmeye başlayan Tillet bu bölgede ciddi bir popülarite kazandı.

Tillet, 1940’ların başlarındaki müsabakalarıyla en çok izlenen güreşçiydi ve iki kez, Amerikan Güreş Birliği tarafından organize edilen müsabakalarda “Dünya Ağırsiklet Şampiyonu” unvanının sahibi oldu. 19 ay boyunca aralıksız hiç maç kaybetmemiş ve “Durdurulamaz” unvanını kazanmıştı.

Maurice Tillet’in maçları zamanla bir spor müsabakan çok neredeyse bir gösteriye dönüşmüştü. Fiziksel görünümü, sempatik ve sevecen kişiliği ile yaşadığı dönemde gösteri dünyasının aranan adamı olmuştu.

1945’ten sonra hastalığı kötüye gitmeye başladı ve 1953’te Singapur’daki son güreş maçında Bert Assirati’ye kaybettikten sonra jübile yaptı. Rusya’da başlayan hikayesi 4 Eylül 1954’te Fransa’da bitti. Hastalığının da etkisiyle kalbine yenik düştü ve hayata gözlerini yumdu.

2000’li yılların başında Oscar ödülü kazanan animasyon filmi “Shrek” sayesinde yeniden popüler oldu. Maurice’in kişiliği ve fiziksel yapısı, Shrek karakteri birebir şekilde uyarlanmış ve ilham alınmış gibiydi. Yapım  şirketi tarafından net bir açıklama yapılmış veya kabul edilmiş olmasa da kalabalıklar tarafından kabul gören görüş bu yönde ve artık geri dönülemez bir gerçek halini aldı.

Kaynak: 1 2 3

[zombify_post]

Written by Bay Yorum

Zerdüştilerin Ürpertici Sessizlik Kuleleri

Dünyanın En Gizemli Kitabı “Voynich El Yazması”