in , , ,

Sheffield United’ın 153 Kiloluk Efsane Kalecisi “Şişman Foulke”

“Şişman” lakaplı William Henry Foulke, yaklaşık 1.90’lık boyu ve 153 kiloluk cüssesiyle yeşil sahalara nam salmıştı. Bir oturuşta yediği 11 kişilik kahvaltıdan, hakem kovalamasına kadar, “Şişman Foulke” hakkında çok fazla hikaye anlatılıyor.

Ancak hakkında anlatılanların birçoğunun efsane olma ihtimali de oldukça yüksek. Kesin olansa, Foulke’un 1874 ve 1916 arasında yaşadığı ve kalecilik kariyerinin çoğunu Sheffield United’ta geçirdiği gerçeği. 

1900 sezonunda Derbyshire County isimli takımda 4 kriket maçına çıkmasıyla başlayan kariyeri. daha sonra futbolla devam ediyor, Sheffield United, Chelsea ve Bradford City takımlarında kaleci olarak forma giyiyor.

O dönemden kalan fotoğraflar da cüssesiyle ilgili bilgileri doğrular nitelikte. Ancak boyu ve kilosu, onun iyi bir kaleci olmasının önüne geçmemiş.

Kulüp tarihçileri, “Şişman Foulke’un zamanın en iyi kalecilerinden biri olarak tanımlıyor. Boyuna göre çevik olduğu anlatılan Sheffield kalecisi, ayakla yaptığı kurtarışlar ve agresif stili ile ün salmış.

11 sezon Sheffield kalesini koruyan “Şişman Foulke” takımın (1897-98) ilk lig şampiyonluğunda da takımın kalesini korudu. 1898-99 ve 1901-02 sezonlarında da İngiltere lig kupasını kaldırdı.

Foulke’tan “Dağ gibi büyük, kedi gibi atik” diye bahsediliyormuş. Futbol sahalarının ilk büyük yıldızlarından biri olduğu görüşü dile getiriliyor. Onun bir şovmen tarafı da vardı. 

Foulke şişmanladıkça efsanesi de büyümüş. Bu hikayenin nerede ve ne zaman olduğuna ilişkin bilgiler farklı olsa da, takımla kaldığı oteldeki bir sabah kahvaltısında 11 kişilik bir yemeği bitirdiği anlatılır.

1902 Lig Kupası maçında Southampton’tan bir son dakika golü yenilmesi sonrası hakemin koşarak peşine düştüğü de onun hakkında anlatılan hikayeler arasında. Hakem soyunma odasında dolaba saklanır ve Foulke kapıyı elleriyle söker.

Foulke’un Sheffield United’daki başarıları Londra’ya takımlarının dikkatini çekti ve o dönem yeni kurulan Chelsea kulübüne transfer oldu. Şişman Foulke’un popülerliği, yeni kurulan kulübe taraftar çekmek için kullanıldı. Foulke bir yıl sonra kuzeyde kalan ailesinin özlemi nedeniyle takımdan ayrıldı ama Chelsea’de de iz bıraktı ve hala Chelsea müzesinde onun için ayrılmış bir bölüm var.

Bir gerçekliği tartışmalı hikayeye göre, Chelsea’nin uyanık yöneticileri, kalenin arkasına küçük çocuklar koyuyordu ki, Foulke’un boyu ve cüssesi tribünlerin dikkatini daha çok çeksin. Hikaye o ki, top toplayıcı çocuklar da böyle sahalara girmiş olur.

Şişman Foulke jübile yaptıktan sonra, 01 Mayıs 1916’da 42 yaşındayken sirozdan hayatını kaybedene dek Sheffield’da yaşadı. Bir birahane işletti ve özel dikim takım elbiselerle kentte boy gösterdi.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Kendi Ülkesini Kurmaya Karar Vermiş 10 İnsan Ve 10 Mikro Ulus

Ölen Kızıyla “Sanal Gerçeklik” Ortamında Buluşan Anne