in

Sauron'un Gözüne Benzeyen Bir Denizaltı Volkanı Keşfedildi

Bilim insanları, Hint okyanusunun derinliklerinde yürüttükleri araştırmalar esnasında Yüzüklerin Efendisi serisinden Sauron’un gözünü andıran bir denizaltı volkanı keşfettiler. Ayrı olarak aynı bölgede yapılan kimi değişik bulgular de seriyle ilişkilendirilerek isimlendirildi.

Bir grup bilim insanı, Hint okyanusu’nda bulunan Christmas Adası’nın 280 kilometre güneydoğusunda, yüzeyin 3100 metre altında özel bir volkan keşfetti. Önceden izine rastlanmamış olan bu volkan, RV Investigator isimli okyanus araştırma gemisi tarafından saptadı.

Kaldera isimi verilen, 6,2 kilometre’ye 4,8 kilometre’lik dev bir oval biçimli çöküntü olarak ortaya çıkan yapının 300 m yüksekliğinde bir çerçevesi ve merkezinde 300 m yüksekliğinde koni şeklinde bir tepe var. Çerçevelerin ve koni şeklindeki tepenin bir araya geliş şekli ise bu volkanı Sauron’un gözüne benzetiyor.

Araştırmacıların keşfettikleri tek şey Sauron’un her şeyi gören gözü gibi görünen bir volkan değil. Bu arada bölgede çok sayıda volkanik koni ve bir denizaltı dağı da keşfedildi. Bu yapılara da temaya uygun olarak Yüzüklerin Efendisi’nden Barad-dûr (Karanlık Kule) ve Ered Lithui (Kül Dağları) isimleri verildi. 

Bulunan tüm bu tabii yapılar, önceden jeologlar tarafından keşfedilen ve 100 milyon seneden daha yaşlı olduğu düşünülen bir karma denizaltı dağ bölgesinin parçası. Ancak Sauron’un gözünü oluşturan kalderanın 100 milyon seneden daha yaşlı bir yapı için oldukça genç göründüğü söyleniyor. 

Araştırmayı yürüten ekip bulgu gezisine devam ediyor ve bölgede okyanus tabanında incelemeler yapmaya ve canlı hayatını incelemeye devam edecek. Ele geçirilen bilgiler, Avustralya hükümeti tarafından alınan ‘deniz parkları açma’ kararı gibi çalışmalara da ilmi veriler sağlayacak.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

COVID-19'u Ağır Geçirenlerde Kalıcı IQ Düşüşü Kanıtlandı

LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı: