Sakkara’da Mumyalanmış Aslanlar Bulundu!

Antik Mısır'ın başkentin güneyinde, Sakkara Basamak Piramidi yakınında birçok hayvan mumyası keşfettildi. Bulgular arasında oldukça nadir bulunan aslan mumyası var.


45
65 Paylaşım, 45 points

Mısır’daki ünlü Sakkara nekropolünde büyük kedilerin, kobraların ve timsahların mumyalarının keşfedildiği duyuruldu.

Mumyalanmış aslan yavrusu Sakkara’da sergilendi.
Bir Antik Mısır nekropolünde bulunan mumyalanmış hayvanlardan oluşan büyük bir koleksiyon, başkent Kahire yakınlarında ilk kez sergiye çıktı.

Arkeologlar, geçen yıl başkentin güneyinde, Sakkara Basamak Piramidi yakınında birçok hayvan mumyası keşfettiler. Bulgular arasında oldukça nadir bulunan aslan mumyası da yer alıyor.

Mumyalanmış beş büyük yabani kediden ikisi aslan yavrusu olarak tanımlandı; geri kalan üçü türlerini belirlemek için analiz edilecek.

Mumyalanmış kediler

Mısır’ın Eski Eserler Konseyi başkanı Mostafa Waziri, “Bu bir çita, bir leopar, bir aslan ya da bir panter. Hangisi olursa olsun türünün tek örneği” dedi. Mumyalanmış büyük kediler, 2004 yılında Sakkara nekropolünün altında bulunan mumyalanmış yetişkin bir aslanın kalıntılarına yakın bulundu.

Mumyalanmış timsahlar

Antik Mısırlılar, mumyalanmış hayvanların ibadet edilecek tanrılar olduğuna inandılar ya da onları tanrılara sunmak için mumyalandılar.

Maskeler, heykeller, mumyalanmış kediler, timsahlar, kobralar ve kuşlar dahil yüzlerce eseri ortaya çıkarıldı.

Sakkara Nekropolü’nde bulunan kedi heykelleri. C: Reuters

Mısırlı yetkililer, yeni eserleri Sakkara Nekropolü yakınlarındaki bir sergide açıkladılar.


Mısır Eski Eserler Bakanlığı, mumyalanmış hayvanlardan ikisinin aslan yavrusu olup olmadığını doğrulamak için testler yapıldığını söyledi.

Arkeologlar tarafından sıkça bulunan mumyalanmış kedilerin aksine, sağlam aslan mumyalarının keşfedilmesi oldukça nadir.

Düzenlenen konferansta bir Mısırlı yetkili, en önemli keşiflerden biri olarak büyük bir bokböceği heykelini seçti.

Büyük bir bokböceği heykeli keşfedilen yüzlerce eser arasındaydı. C: Reuters

Mısır Eski Eserler Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, “Bu yüzlerce keşiften en güzeli: bu bir bok böceği. Tüm dünyadaki en büyük bok böceği” diyor.

Sakkara, Antik Mısır’ın başkenti Memphis’e nekropol olarak hizmet veren eski bir mezarlık alanıydı.

Kahire’nin 30 kilometre güneyinde bulunan Sakkara, 3.000 yıldan uzun süre aktif bir mezarlık alanıydı ve Unesco Dünya Mirası Alanı olarak kayıtlı.

Son yıllarda Mısır, hayati ama zayıf turizm endüstrisini yeniden canlandırmak amacıyla arkeolojik bulgularının tanıtımını hızlandırdı.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

45
65 Paylaşım, 45 points