Sahibinden Az Kullanılmış Satılık Mancınık!

Araştırma görevlisi Ömer Temizkan'nın ünlü internet alışveriş sitelerine verdiği "Karabuğra Mancınık" ilanı görenleri şaşkına çevirdi ve ilan yoğun ilgi gördü!


55
8 Paylaşım, 55 points

Araştırma görevlisi Ömer Temizkan’nın ünlü  internet alışveriş ve ilan sitelerine verdiği “mancınık” ilanı görenleri şaşkına çevirdi. İlanın şaka amaçlı olduğu söylese de ciddi alıcılar olması halinde mancınığı satmayı düşünebileceğini söylüyor. Fiyat ise bir sitede 52 bin TL’yken diğer bir sitede niyeyse 100 bin TL olarak belirlenmiş.

 Araştırma görevlisi Ömer Temizkan İHA’ya verdiği röportajda, ellerinde bulunan mancınığın hikayesini şu şekilde anlatmış;

 “Yaklaşık olarak 10 yıldır tarihi savaş sanatları ile ilgileniyorum. Okçuluk, kılıç, kargı, binicilik gibi buna bağlı olarak `Ordugah` adlı bir ekibimiz var. Ordugah 13. yüzyıl ve 16. yüzyıl dönemlerini canlandırdığı için bir çok dönem araç ve teçhizatı ile beraber bir de mancınığa sahip. 

Aslında ilk soru şöyle oluyor neden bir mancınığınız var. Çünkü ihtiyacımız vardı. Biz 2016 yılının sonlarında Sivas’ta bir faaliyet yaptık. Kadı Burhaneddin döneminde Memlüklerin Sivas’ı muhasarası vardır. Onun bir canlandırmasını yaptık. O canlandırmada bu mancınığı kullandık. Canlandırma tarihi gerçekliğe uygun olsun diye kullanılan bütün teçhizat ve bütün araç gereçlerden olsun diye bu mancınığı da inşa etme gereği hissettik. Sonrasında ihtiyaç olduğu zaman yani o mancınığının kullanıldığı herhangi bir savaş canlandırması yapıyorsak orada kullandık.” diyor.

Gerçeğinin üçte biri boyutunda Ellerindeki mancınığın gerçeğinin üçte biri boyutunda yapıldığını kaydeden Temizkan, “Gerçeğinin üçte biri oranında küçülterek yaptık. Bu bir mühendislik çalışması gibi bir şeydi. İbrahim Keleş adlı bir arkadaşımız bu mancınığı o dönem yazılmış kitaplardan nasıl yapıldığını neye benzediğine bakarak onun mühendislik çalışmasını ölçümlerini yaptıktan sonra mancınığın inşa edilme sürecini gerçekleştirdi. Yüksekliği yaklaşık olarak 3 metre civarında sehem dediğimiz kolu 6 metre, sapanı 2 metre, genişliği 1,5 metre civarındadır. Baya kallavi bir şey oldu. Test atışları da yaptık” dedi.

Temizkan, “İlanı koyarken söylediğim gibi bu espri olarak başlayan bir şey ama biraz ciddiye döndü gibi mesele. Taliplisi var mı tabi ki yok şuan ama ilginç mesajlar atılıyor. Örneğin elimizde Sultan Süleyman döneminden kalma top var takas düşünür müsünüz diye soran ya da yazlığımıza koymak istiyoruz ama 360 derece dönme kabiliyeti var mı gibi komik mesajlar geliyor.” demiş.

İlanın detaylı açıklaması aynen şu şekilde;

Sahibinden az kullanılmış -sadece bir kaç kere- orjinalinin 1/3’ü oranında küçültülerek yapılmıştır. firlatma kolu (sehem) 6 mt. uzunluğunda olup +2 mt. sapan uzunluğu vardır. 2. resimde mancınığın üstünde oturan arkadaş boyut belli olsun diye koyulmustur. etkili menzili 100 ila 127 metredir. menzil daha düşük mesafeler için de ayarlanabilir. kullanıma hazırdır. alan sadece sapana taşını koyup firlatacaktir. nakliye halinda nakliye bedeli alıcıya aittir. nakliye için sökülüp tekrar kurulmasi ücrete tabidir. atış amaçlı ya da orijinaline ulasamayacaginiz, icin replika olarak müzelerde sergilemek icin alabilirsiniz. sunnet oldugundan dolayi cuzi bir miktar pazarlik payi vardir. lutfen sadece ciddi alicilar arasin. model yukseltecegimiz icin satiyoruz, topla takas olur. takas fiyatimiz farklidir. fiyat için mesajla iletişime geciniz.

Kaynak: 1 2 3


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

55
8 Paylaşım, 55 points