Sadece İki Kişinin Arasında Kalan, Dünyadaki En Büyük 8 Sır!

"İki kişinin bildiği sır değildir" klişesine inat, dünya çapında sadece iki kişi arasında kalan en büyük 8 sır!


67
91 Paylaşım, 67 points

1. Oscar Ödülü Sonuçları

Dünyanın en çok bilinen ve en önemli film ödüllerinden biri olan Oscar Ödülleri’nde, hangi dalda hangi ödülü kimin kazandığı törende açıklanana kadar sadece 2 kişi tarafından bilinir. Oylar özel bir şirket tarafından törenden iki gün önceye kadar sayılır ve sonuçlar gizli zarflar içinde sadece 2 kişiye teslim edilir ve büyük törende zarflar açılır.


2. Coca Cola’nın Formülü

Malum  herkes merak edilen, Coca Cola’nın ama formülünü sadece 2 kişi biliyor ve hatta söylentilere göre 2 kişi de formülün yarısını biliyor ve ancak birlikteyken gerçek formül ortaya çıkıyor. Formülün orjinali ve kopyaları Atlanta’daki Suntrust bankasındaki özel kasada tutuluyor. Ayrıca şirket politikaları arasın da sırrı bilen 2 kişinin aynı uçaklarda seyahat etmesi yasaktır.


3. KFC Baharat Karışımı

Dünyanın en ünlü fast food zincirlerden biri olan Kentucky Fried Chicken’ın özel tarifi, baharatları ve miktarları da bir sır olarak saklanıyor. 11 Adet farklı baharatın karışımından yapıldığı söylenen formül şu an sadece markanın yönetim kurulundaki iki kişi tarafından tam biliniyor.


4. Listerine Formülü

En bilinen ağız bakım ürünlerinden olan Listerine’in, bilinmeyen yönü formülü. Joseph Lawrenge tarafından bulunan ürün 1880’de Unilever şirketine satıldı. Dr. Lawrenge bu ürünü evdeki basit bir kaç temizlik malzemesini bir araya getirerek yapmıştı. Şu an bu formülü sadece Unilever yönetim kurulu başkanı ve Lawrenge ailesinin bir varisi biliyor.


5. Berglas Etkisi

Orjinal ismiyle Bergles Effect, hala sırrı çözülememiş en eski ve en etkili kart numaralarından biri. Bu numara illüzyonist David Berglas tarafından bulunmuş ve sırrını sadece çırağı Mark Paul’a öğretmiş.
Sihirbaz sahneye 3 seyirci alır. Birincisine 52 kartlık bir deste verir, ikincisine aklından bir kart geçmesini söyler, üçüncüsüne de 1 ile 52 arasında bir sayı seçmesini söyler. İkinci ve üçüncü kişi tuttukları sayı ve kartı söylerler. Sihirbaz desteye hiç dokunmaz ve birinci kişiye söylenen sayıya kadar kart destesini saymasını söyler ve tabi ki de o sayı ikinci kişinin tuttuğu karttır.


6. Habsburng Peçetesi

Avusturalya’nın, Habsburg hanedanlığı döneminden bu yana sakladığı ilginç bir sırrı var “peçete katlama”. Liderlerin katıldığı tören ve davetler de bu katlama şekli hala kullanılıyor. Tam olarak nasıl yapıldığını şu an sadece 2 kişi biliyor. Mutfakta çalışanı garip bir şekilde ölene dek bu sırrı saklıyor ve sadece yerlerine geçecek diğer 2 kişiye sırrı söylüyorlar.


7. Ayapaneco Dili

Gizemlerle dolu bir kıta olan Güney Amerika’da sadece 2 kişinin bildiği kadim bir dil var. Avrupalılar tarafından keşfedilip istila edilmesinden öncesine dayanan bir Meksika dili şu an hala yaşıyor. Bu dili konuşan yaşlı adamlar dilin kurallarını kimseye anlatmıyor ve bir sır gibi saklıyorlar.


8. Oliver Cromwell’in Kafatası

Oliver Cromwell 1600’lü yıllarda İngiltere’de monarşik yapıyı tek başına sona erdiren önemli isimlerden biri. Cromwell’in doğal nedenlerden dolayı ölümünden sonra monarşik düzen tekrar kurulmuştu.

Kral II. Charles’ın emriyle mezarı kazılarak ölü olan Cromwell’in tekrar öldürülmesi emri gelmiştir. Cesedini 12 saat ipte asılı tutan Kral Charles Cromwell’in başını kestirmişti. Daha sonra Cromwell’in kafatası müze tarafından devralındı daha sonra ise bir koleksiyoncuya satıldı. Kafatasının son sahibi 1957 yılında ölünce oğlu kafatasını saklamak istemedi ve gömmek için uygun bir yer aradı. Başı gömmek için 3 yıl yer arayan aile sonunda bunu gerçekleştirebildi. Şuan yerini sadece ise Cambridge Üniversitesi’nden 2 profesör biliyor. Mezarın üstünde bir işaret yok ama yakınlarında mezarın yönünü gösteren bir işaret var. Bu sır sadece profesörlerden profesörlere aktarılabiliyor.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Her İnsanın Ortalama 13 Sırrı Var!

Tarihin En Güzel 10 Kadınının İlginç Güzellik Sırları

Mona Lisa Tablosunun Altındaki Gizli Kadın Portresi!

Vermeer Tablolarının Büyük Sırrı Çözüldü


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

67
91 Paylaşım, 67 points