Renk Körlerinin Gözünden Dünya Nasıl Görünüyor?

Araştırmalara dünya nüfusunun %1'i renk körlüğünden muzdarip. Peki bu kişilerin gözlerinden dünya nasıl görünüyor hiç merak ettiniz mi?


56
26 Paylaşım, 56 points

Renk körlüğü, genel kanının aksine tamamen siyah beyaz görme anlamına gelmez. Araştırmalara dünya nüfusunun %1’i renk körlüğünden muzdarip ve kadınların 200’de 1’i, erkeklerin 12’de 1’i renkleri tam olarak göremiyor. 

Yine sanılanın aksine renk körlüğü tek bir hastalık değil ve bazı çeşitleri mevcut. Bunlar:

Deuteranomaly: Özellikle yeşil ve kırmızıda görme eksikliği yaşanır.
Protanopia: Yeşil ve kırmızının bütün tonları soluk görünür.
Tritanopia: Renkler, yeşil veya pembe bir tonla görünür.

Toplam renk körlüğü veya Tek Renklilik, renk görme eksikliğinin en nadir biçimi. Buna sahip insanlar sadece siyah beyaz olarak görebilir ancak dünya nüfusunun yalnızca% 0,00003’ünün bu özel durumdan etkilendiği tahmin ediliyor.


Renk körlüğünün en yaygın türü Deuteranomalia’dır. Erkeklerin yaklaşık% 4.63’ü ve kadınların% 0.36’sı bu tür bir renk görme eksikliği yaşamaktadır ve çoğu farkında bile değildir. Deuteranomalia’ya sahip insanlar, özellikle yeşil ve kırmızı gibi renklerde daha hafif bir renk paleti olarak görüyorlar.

Protanopia’ya sahip birisi, yeşil ve kırmızı tonların tümünü soluk görür; sarı ve mavi tonlar büyük ölçüde etkilenmez. Erkeklerin yaklaşık% 1’i bu tür KVH’u yaşamaktadır.

Tritanopya’lı insanlar renkleri yeşilimsi / pembe bir tonla görürler. renk körlüğünün Çok nadir bir biçimidir ve erkeklerin ve kadınların sadece% 0.0001’ini etkilediğine inanılıyor.
Kaynak: 1 2 


İlginizi çekebilecek diğer içerikler: 

Gözümüzün Önünde Uçuşan Tuhaf Şekilleri Neden Görürüz?

Ameliyathanelerde Neden Hep Yeşil Ve Mavi Renk Kullanılır?

Görme Engelliler Neden Kansere Daha Az Yakalanır?

Akşınlık Nedir? En İlginç Albino Canlılar!


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

56
26 Paylaşım, 56 points