Pteranodon Yaşıyor mu? Thunderbird Efsanesi Gerçek mi?

Bu kuşların tüm dinozor türleri ile beraber yok olduğu biliniyor. Fakat 19. yüzyılın sonundan beri yaşanmış pteranodon vakaları olduğu yönünde belgeler var!


60
15 Paylaşım, 60 points

Teruzor nesli tükenmiş bir uçan sürüngendir. 248 milyon yıl öncesinden 65 milyon yıl öncesine kadarki Mezozoik Çağ’da yaşamış ve tüm kıtalarda fosilleri bulunmuştur. Karada iki ayağı ve kanadının ucundaki elleriyle 4 ayaklı olarak hareket eder. Çok üstün bir uçuş tekniğine sahip olduğu düşünülüyor. Kuşların aksine, dengesini sağlayabilmek için kuyruk yerine ibiğini kullanıyorlarmış.

Pteranodon ise 6 metreden fazla kanat açıklığına sahip bir teruzor cinsidir. Kansas, Alabama, Nebraska, Wyoming ve Güney Dakota’da yaşamışlardır.

Thunderbird (gök gürültüsü kuşu), Kuzey Amerika’da yerli halk, hakkında şarkılar söyler, totemler süsler ve masallar anlatırlardı. Bu efsanevi yaratığın, 20 metreyi bulan kanatlarını çırpmasıyla fırtınalar yaratabileceğini rivayet ederlerdi.

Onların ıssız dağların zirvelerinde yaşadıkları söylenir ve Dünya’nın Büyük Ruhu’nun hizmetkârı olduklarına inanılırdı. Bu canlılar her ne kadar vahşi olsalar da yerli halk onları sevip, saygı gösteriyordu. Gerekmedikçe bulundukları yollardan geçmemeye özen gösteriyorlardı.

Modern dünyada, Thunderbirds Pteranodon, olarak bilinen uçan sürüngenler, Pterosaurs cinsi ile ilişkilendirilir. Fosilleşmiş kalıntılar çoğunlukla Kuzey Amerika şehirleri olan; Kansas, Alabama, Nebraska, Wyoming ve Güney Dakota’da keşfedilmiştir.

Bu kuşların, tüm dinozor türleri ile beraber yok olduğu biliniyor. Fakat öte yandan 200 yıldan uzun bir süredir de yukarıda bahsedilen bölge sakinleri, nesli tükenmiş olan Pteranodon benzeri canlıların özelliklerini taşıyan kuşları içeren olayların yaşandığı vakaları rapor etmişlerdir.

1950’lerde ABD’de oldukça heyecan verici bir fotoğraf ortaya çıktı. Amerikan İç Savaşı’ı, 1864’te açıklanamayan bir olaya şahit oldu. Vicksburg kenti yakınlarında, herhangi bir kuş türene benzemeyen bir canlı altı Amerikan askerinin ayaklarının altında duruyordu.

Uzun bir gaga ve alışılmamış bir kafası ile birlikte, dikkate değer bir kanat açıklığı vardı. Bu yaratığın aslında Amerikan yerli halkının tasvir ettiği, thunderbird olduğu fikrini doğurdu.

25 Temmuz 1977 tarihli bir başka rapor, Lawndale, Illinois’den üç çocuğun yer aldığı bir olayı vurguladı. Hayatta kalan iki çocuğun anlattığına göre dev kuş, arkadaşları olan Marlon Lowe’yi yakalayana kadar onları kovalamıştır. Kuşun, uzun pençeleri vardı ve çocuğu 2 metre yüksekliğe kadar çıkarmıştı fakat çocuk kayda değer bir mücadele vererek kuştan kurtulmayı başardı.

Yerel yetkililer bu olayla ilgili olarak bilgilendirildi ancak yetkililer fotoğraftaki ayak izinden başka kanıt bulamadıkları için olaya pek ilgi göstermediler.

19. yüzyılın sonlarında Amerikan Güneybatı’sındaki dev kuş olayları hakkında birbaşka  haberler olduğunu gösteriyor. Tipik bir kovboy kıyafetindeki bir grup erkeğin, ellerinde tüfekleri ve avladıkları pteranodon’a benzer bir yaratıkla oldukça net bir fotoğrafı vardı. 1970’li yıllarda çok popüler oldu.

Gezegenimiz pek bilinmeyen ve erişilemeyen yerlere sahip olduğu için bu tür canlıların var olduğunu düşünmemiz yanlış olmaz. Bu canlının soyunun tükenmekte olduğu hipotezine inanabiliriz ama yırtıcı özellikleri ve devasa vücudundan dolayı, hayatta kalmayı başaramadığına inanmak biraz zor.

Bu tür kuşlarla ilgili yeni bir rapor ortaya çıkmamış olsa da, bilinen Amerikan Yerli kültürüne dayanan bir sembolizmle birlikte, bu efsanevi kuşların neslinin tükenmediği ve türlerini milyonlarca yıldır koruyabildiği kanıtlanabilir.

Fotoğrafların kurgu olduğunu iddia edenler olduysa da bu canlılar tekrar ortaya çıkmalarmı bilinmez ama günümüz dünyasının teknolojik ilerleyişiyle, muhteşem Thunderbird’lerin soru işaretleri aydınlanabilir.

Kaynak: 1 2 3 4


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

60
15 Paylaşım, 60 points