in

Plastiği Hayatınızdan Çıkartmayı Sağlayacak İpuçları

1- Su matarası kullanın.

Yaklaşık 50 milyar su şişesinin sadece% 40’ı geri dönüştürülebilir. Gerisi doğada çöp olarak yok edilmeye çalışıyor. Ancak kırılmaz bu şişeler doğa üzerinde zararlı etkilere sahip olacaktır. Su ısıtıcısı almanıza gerek yok, ancak istediğiniz zaman su ısıtıcısı satın alıp yanınızda götürebilirsiniz. Çevre örgütü Greenpeace, tüketicilere plastik şişe yerine yeniden kullanılabilen şişeleri öneriyor.

2-Pipet kullanımı

Son yıllarda 20 yılda neredeyse 60 milyar pipet üretimi gerçekleşmiştir. Sidney sahillerindeki atıkların yüzde 90’ı plastik su bardakları ve pipetlerden oluşmakta. Kendinize demirden yapılmış bir pipet edinebilir ve onu yıkayarak kullanabilirsiniz ya da hiç kullanmayabilirsiniz.

3- Yanınızda bez çanta taşıyın.

Dünyada her yıl 5 trilyon plastik poşet kullanıldığı tahmin edilmektedir. Plastik poşetlerin doğada yok olması 500 yılı bulabilir. Yanınızda bez çanta taşıyarak hem çevreye çok büyük katkıda bulunmuş hem de ekonomik kayıp yaşamamış olursunuz.

4- Plastik Çatal, Bıçak,Kaşık Kullanımı

Plastik çatal,bıçak ve kaşıkların çevreye çok büyük zararları vardır. Genellikle yıkanması olmadığı için bunları tercih etsek de tercih edilmemesi lazımdır. Yanınızda metal çatal,bıçak bulundurabilirsiniz.

5-Mikro tanecikli ürünler tüketmeyin

Greenpeace’e göre okyanusta her yıl 12,7 milyon ton plastik atık birikiyor. Pek çok günlük kozmetikte ve temizlik ürününde kullanılan küçük plastik parçacıklar (mikropartiküller olarak adlandırılır) önemli bir rol oynar. Bazı ülkeler parçacıkların bir kısmını veya tamamını yasaklamaktadır. Şimdi, bazı büyük kozmetik şirketleri ürünlerinde mikro partikül kullanmamaya söz verdiler.

6- Kahve Kupası Kullanın

Greenpeace’in verilerine göre Birleşik Krallık her yıl 2,5 milyar kağıt kahve fincanı kullanıyor, bunlardan sadece 400’ü geri dönüştürülüyor ve bu kahve fincanları plastik kapaklarla donatılıyor. Siz kendinize bir kahve kupası edinebilir ve kahve dükkanlarından bu kupalara kahve koymalarını rica edebilirsiniz.

7- Plastik diş fırçası kullanmayın

Çoğu diş fırçası naylon kıllardan, bunları bir arada tutan metal klipslerden ve plastik bir saptan oluşur. Bu parçalar geri dönüştürülmeden önce tek tek ayrılmalıdır. Düşündüğünüzün aksine, fırçanın plastiği geri dönüştürülemez. Diş fırçalarında kullanılan yumuşak plastik başka ürünler üretmek için kullanılabilir ancak plastik hiçbir zaman tamamen yok olmayacaktır. Bunların yerine bambudan yapılmış fırçalar kullanabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Bahar

18 İlginç Bilgi

10-16 Ağustos Haftalık Burç Yorumları Part1