in

Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?

koyun/kuzu postu insanlık tarihi kadar eskidir. bazen efsanelere konu olmuş, bazen de atasözleri ve deyimlere girmiştir. İlk insanların da yoldaşı olan bu eski dostumuz, modern havacılıkta da önemli bir yer edinmiştir. Renkler değişse de genellikle pilot koltuklarında direk kılıfları olduğunu fark ettim. Bunun nedenini merak ettim ve araştırdım ve ilginç bir sonuca vardım. Modern havacılıkta bu “ilkel” malzemenin tercih edilmesinin başlıca nedenleri aşağıda sıralanmıştır:


– kuzu derisi “nefes alabilen” doğal bir malzemedir.

– Gövde ve koltuk arasında çok katmanlı, havadar bir doku oluşturur. bu özelliği sayesinde terlemeyi engeller; Kışın sıcak, yazın serin tutar.

– Nem emme özelliği sayesinde uzun uçuşlarda bile ıslaklık hissi yaratmaz. kuru kalır, koku yapmaz.

– sentetik dokular alerjiye neden olabilir. işlenmiş doğal yün hipoalerjeniktir.

– Sentetik malzemelere göre yangına ve yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Yangın durumunda sentetik malzeme kolaylıkla tutuşabilir. örneğin eriyerek yangının yayılmasına neden olabilir. bu solüsyon cilde yapışabilir ve yanıklara neden olabilir.

En önemlisi, sentetik kumaş tutuştuğunda zehirli ve daha yanıcı gazlar çıkarır. doğal deri ise tutuşmaz, erimez ve yapışmaz.

İnternet incelemesinden doğal kürkten pilot koltuk kılıfı üreten birçok ticari firma olduğunu gördüm. web sitelerinde federal havacılık kurulu (FAA) yangın güvenliği kriterlerini karşıladıkları vurgulanmaktadır. Bir zamanlar Kuzey Kutbu’na seferler yapan İngiliz denizciler, kat kat kıyafetlerine rağmen donuyordu. Karşılaştıkları Eskimoların çıplak deri üzerine deri giydiğini görünce şaşırdılar. en basit doğal postun yerini hiçbir şey tutamaz. Leonardo da Vinci, sadeliğin zarafetin en yüksek biçimi olduğunu söyler. mütevazi kuzu postuna bu pencereden bakmak lazım.

Özetle; Argonotların altın postu, modern uçakların merkezinde yer alır ve damakta hoş bir his bırakır.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Bütün Çöpleri Geri Dönüştürerek Sıfır Atık Üretmenin Sınırındaki Japon Kasabası: Kamikatsu

Bir Kitabı Okumak veya Dinlemek Arasında Bilimsel Açıdan Fark Var mı?