in

Perseverance Aracının İlk Numune Toplama Görevi Başarısız Oldu

Mars’ta yaşam izleri bulmak için bir kraterden kaya numuneleri almaya çalışan Perseverance aracı, ilk numune toplama görevinde başarısız oldu. Yüzeyi delmekte sıkıntı çekmeyen aracın numune tüplerini dolduramamış olması, NASA tarafından duyuruldu.

NASA’nın uzay aracı Perseverance, aylar önce Ingenuity helikopteriyle beraber yaşamın izlerini aramak üzere Mars’a gönderilmişti. Mars’ın yüzeyinde dolaşarak krater ve benzeri bölgeleri incelemesi gerekli olan Perseverance, son görevinde hayal kırıklığına uğratan bir sorunla karşılaştı.

Bir kraterden numune toplaması gerekli olan araç, zeminde delik açma işlemini başarı ile tamamladı. Ancak sonra NASA’dan gelen duyuruya göre aracın numune tüpü, görev sırasında bir sorun görünmemesine rağmen boştu. Bu haberin gelmesi ile beraber Perseverance’ın ilk kaya örneği toplama görevi başarısızlıkla sonuçlandı.

Numune tüplerine hiç kaya girmedi

30 Temmuz 2020 tarihinde potansiyel yaşam izlerini araştırmak ve Mars’a insanlı yolculuğun yollarını bulmak için kızıl gezegene gönderilen Perseverance, 19 Şubat 2021’de üstünde taşıdığı Ingenuity helikopteriyle Mars’a iniş yapmıştı. Uzun testler sonrasında helikopterden ayrılan Perseverance, aylar önce kendi yolculuğuna çıktı.

Yakın zamanda Jezero Krateri’ne numune toplamak için giden araç, yüzeye delik açma konusunda hiç bir problem yaşamadı. Daha sonra kestiği kaya parçalarını toplamaya çalışan aracın numune tüplerine hiçbir parçanın girmediğini açıklayan NASA, aracın ilk numune toplama görevinin başarısız olduğunu duyurmuş oldu. Günümüzden 3,5 milyar sene önce meydana gelmiş olan bir göle ait olduğu düşünülen Jezero Krateri, şu an için Perseverance’ın ana odak noktası. Aracın bu bölgeden 1 Mars yılı, yani 2 Dünya yılı boyunca kaya ve toprak örneği toplaması ve Dünya’ya 500 gram kadar örnek getirmesi hedefleniyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Bitcoin,45 Bin Doların Üstüne Çıktı

İnternetin Yeni Çağı: