Oyuncak Kapma Makinelerinin Hileli Çalışma Prensipleri

Oyuncak kapma makinelerinde hep bir hileli, hurdalı işler olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. İşte bu makinelerin çalışma prensipleri ve algoritmaları...


62
29 Paylaşım, 62 points

Tarihçi yazar Phil Edwards, bu makinelere kafayı takmış ve konu hakkında araştırmalar yapmış. Oyuncak kapma makinelerin kullanım kılavuzlarını inceleyerek oldukça şaşırtıcı bir şeyler keşfetmiş ve  makinenin kar etmeden oyuncak vermediği kanıtlanmış.

Oyuncak kapma makineleri, 1950’lerin ilk yıllarına kadar kumar makinesi olarak kabul ediliyordu. Ancak 70’li yıllara gelindiğinde, maddi değeri düşük oyuncaklar kullanılarak çocukların oynadığı makineler haline geldi ve her köşe başında karşımıza çıkmaya başladılar.

Oyuncak kapma makineleri ve kumar makineleri aynı algoritma ile çalışıyor.  Yani makine ancak belirli miktarda jeton topladığında bir oyuncak verir. 

Oyuncuların, kazanma isteklerini tetiklemek için iki farklı değişken kullanırlar. Birincisi, kancanın oyuncağı kavrama gücü, ikincisi de kazanma kutusuna kadar taşıma gücüdür.


Her iki değişken de makinenin sahibi tarafından ayarlanır. Makinenin sahibi içine koyduğu oyuncakların ve jetonun fiyatına göre, kaç kerede bir defa, her iki değişkenin de kusursuz çalışacağını belirler.

İstenilen parayı aldıktan sonra, her ortalama 21 denemeden sadece bir tanesinde güç tam kapasite çalışıyor ve makine kazandırır. Yani eğer bir oyuncak kapma makinesinden oyuncak kazanmak istiyorsanız, yapmanız gereken makineyi gözleyip, bir oyuncak verdikten kaç jeton sonra ikinci oyuncağı verdiğini tespit etmek ve ona göre oynamaktır.

Kavrama ve taşıma gücü değişkenleri, oyuncuya “neredeyse kazanıyordum” hissini yaratması bakımından önemlidir. Oyuncu makineyi iyi kullanırsa, kazanabileceğini düşündüğünden, oyunun herhangi bir yerinde başarısız olması, yeni bir denemeler için heveslendirir.

Sonuç olarak, bilinenin aksine oyuncak kapma makinelerinden oyuncak kazanmanın ne şansla ne de beceri ile hiç ilgisi yoktur.

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

62
29 Paylaşım, 62 points