Otomotiv Haricinde Gıda İşine de El Atmış Otomobil Markaları

Otomotiv sektörünün bazı dev markaları otomobil üretimi haricinde gıda sektörüne de el atmış durumdalar. Detaylar bu yazıda...


68
56 Paylaşım, 68 points

Volkswagen

1937’de faaliyete geçen Alman otomotiv devi Volkswagen, otomobil haricinde sosis ve ketçap da üretiyor. İlk başlarda sadece çalışanlar için üretilen sosisler halk tarafından da talep görünce, fabrika dışında da satılmaya başlanmış ve Wolsfburg’daki fabrikada üretim tesisi açarak, sosis işini büyütmüş.

12.5 ve 25 santimetre olmak üzere iki farklı sosis üretiliyor. 90’lı yıllarda ketçap işine de giren markanın yıllık üretimi yaklaşık 500 bin şişeyi buluyor.

Paketin üzerinde “Volkswagen, orjinal yedek parça” yazan sosisler o kadar beğeniliyor ki, 2010’lu yıllarla birlikte üretim, otomobillerin üzerine çıkmış durumda. Volkswagen üretimi sosis ve ketçaplar Avrupa’da 11 ülkede satılıyor.


Rolls-Royce

Lüks otomobil sektörünün önemli isimlerinden bir tanesi olan İngiltere merkezli Rolls-Royce, 250 bin arıdan oluşan dev bir ordu ile kendi ismiyle bal üretimi yapıyor.

Rolls-Royce, bal projesi için 2017 yılından beri yatırım yapıyor. Şirket, İngiltere’nin Batı Sussex kontluğunda bulunan Goodwood bölgesinde toplamda 42 dönümlük arsa üzerine konuşlandırılmış tesiste arılarla bal üretiyor.

Rolls-Royce ismiyle üretilen özel bal büyük ilgi görüyor ancak şirket ürettiği balları şu an için ticari amaçla satmıyor kendi ve şirkete gelen misafirler ile markanın hatırı sayılı müşterilerine hediye ediliyor.


Bentley

Rolls-Royce dışında lüks otomobil markası Bentley de bal üretimi gerçekleştiriyor. Mayıs 2019’da Bentley’in Crewe tesisinde kurulan kovanlarda 120 bin arıyla üretime başlanmış. Marka, 2019’un eylül ayındaki ilk hasatta 100 kavanoz bal üretti. Kavanozlar ve ambalajlar, Bentley tasarımcısı Louise McCallum tarafından tasarlandı.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Bugünün Dev Markaları İlk Kurulduklarında Ne Üretiyorlardı?

Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Dünyaca Ünlü 20 Markanın İsimlerindeki Kısaltmaların Pek Bilinmeyen Açılımları

Dünyada Hangi Ülkeler, Hangi Markalarla Kendi Otomobilini Üretiyor?


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

68
56 Paylaşım, 68 points