in

Otomobilleri Kablosuz Şarj Edebilen 'Yol' Geliştirildi

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de bir grup bilim insanı, Almanya merkezli bir şirket ile elektrik motorlu araçları kablosuz olarak şarj edebilen özel bir yol malzemesi geliştirmeyi muvaffak oldu. İçerisine konan ferrit plakalardaki enerjiyi yüzde 95’e varan verimlilikle iletebilen beton, elektrikli araçların şarj meselenini ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

Elektrik motorlu otomobillerin kullanımı gittikçe yaygınlaşırken, bu araçların en büyük meselesi olan şarj mevzusu hala çözülebilmiş değil. Bir takım ülkeler bu vaziyeti aşmak üzere olsalar da Türkiye gibi pek çok ülkede elektrik motorlu araçların şarj istasyonlarının yetersizliği, tüketiciyi tabiatı kirletmeyen araçlardan uzak tutuyor. Ancak bilim insanları, bu meselesi tamamiyle ortadan kaldıracak bir proje üzerinde çalışıyorlar.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin Indiana eyaletinde bulunan Purdue Üniversitesi ile Almanya merkezli Magment isimli bir şirket, Indiana Eriştirme Bakanlığı’nın iş birliğinde bir proje başlattı. Bilim insanları, bu proje dahilinde sürüş esnasında elektrik motorlu bir aracı kablosuz olarak şarj edebilen yol konsepti üzerinde çalışmaya başladılar. Manyetize edilmiş özel bir çimento oluşturmayı muvaffak olan uzmanlar, emellerine bu çimento sayesinde erişebileceklerini düşünüyorlar.

Özel çimento, yüzde 95’e varan mesajım verimliliğine sahip

Aslına bakacak olursak manyetize edilmiş yol fikri, ilk sefer gündeme gelmiyor. Uzmanlar önceden de benzer çalışmalar yürütmüş ancak istenen verimliliğielde edememişlerdi. Yapılan son çalışma ise bu meselenin üstesinden gelmiş gibi görünüyor. Uzmanlar, tasarladıkları manyetize betonunun mesajım verimliliğinin yüzde 95’e eriştiğini söylüyorlar. Bilim insanlarına göre içerisine ferrit plakalar ilave ederek yapılan çimento temelli yollar, fiyatı çok yükseltmeyecek, bu sayede de projenin sürdürülebilir olması sağlanacak.Projenin arkasındaki müesseseler şu sıralar, araçları sürüş halindeyken kablosuz olarak şarj edecek yol tasarımını laboratuvarortamında test ediyorlar. Bu noktada çıtayı yükselten ve elektrik motorlu kamyonları yüklü bir şekildeyken şarj etmeye çalışacak olan uzmanlar, başarılı olurlarsa projeyi gerçek hayatta uyarlayacaklar. Indiana Eriştirme Bakanlığı şimdiden, manyetize edilen çimentonun kullanılacağı yolları belirlemiş vaziyette. Şayet bu teknoloji istenildiği düzeyde şarj sağlarsa, petrol yakıtlı otomobiller çok daha yakın bir gelecekte tarih olabilir gibi görünüyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Amazon, Bitcoin ile Ödeme Almaya Hazırlanıyor

2021 YKS Sonuçları Açıklandı