in

Onaylanan Alzheimer İlacı Hakkında Yeni Çalışma:

Geçtiğimiz aylarda AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Alzheimer ilacı Aduhelm konusunda reaksiyonlar büyüyor. İlaç ile ilgili toplanan ve 15 tıp uzmanından oluşan bir ekip ilacın muayenehane yarar sağladığına yönelik hiçbir delilin bulunmadığını izah etti.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), geçtiğimiz aylarda tıp dünyasında tartışma yaratan bir karara imzalayarak 18 sene aradan sonra ilk defa bir alzheimer ilacının kullanımına onaylamıştı.

Her ne kadar kullanım onayı almış olsa da, pek çok uzman ilacın faydasından çok yan tesiri olduğunu ve onaylanmaması gerektiğini söylemiş, FDA’nın alzheimer rehabilitasyonu çalışmalarına yardımcı olmak için kurulan bağımsız komisyonda yer alan bilim insanları kararın büyük bir hata olduğunu belirterek istifa etmeye başlamıştı.

Komisyondaki 11 bilim insanından 10’u ilacın onaylanmaması gerektiğini söylemişti:

Bağımsız komisyonda çalışmaları tarafsız şekilde değerlendirmek ve ilacı incelemek için 11 uzman bulunuyordu. Bu 11 uzmandan 10’u ilacın onaylanmaması istikametinde rey kullanmış, buna karşın ilaç için kullanım onayı verilmilşti. 

Aduhelm’e yönelik yeni bir gelişme daha yaşandı. Kâr emeli gütmeyen bir kuruluş olan Institute for Clinical and Economic Review (ICER) tarafından toplanan bir komisyonda bulunan 15 tıp uzmanının tamamı ‘ilacın muayenehane olarak yarar sağladığına değin hiçbir ispat olmadığı‘ istikametinde oy kullandı. 

Aynı müessese geçtiğimiz ay ilacın ücretine ve fiyatına yönelik yürüttüğü incelemeler sonrası ilacın ücretinin 3.000 dolar ile 8.400 dolar arasında olması gerektiğini ortaya çıkarmıştı. Aduhelm, şu an 56 bin dolarlık bir satış ücretine sahip. 

Hastaneler kullanmayacaklarını, sigortalar karşılamayacaklarını izah ediyor:

Aduhelm onay almış olsa da AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de hastaneler ve sigorta şirketleri ilacın kullanılmaması gerektiği kararını baz alıyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de değişik eyaletlerde pek çok ehemmiyetli sıhhat kuruluşunun ilacı kullanmayacağını izah ettiği ve sigorta şirketlerinin de ilacı karşılamama kararı aldıkları deklarasyonluyor.

FDA ve ilacın geliştirici şirketi olan Biogen arasındaki aitin ve böyle tartışmalı bir ilaca kullanım onayı verilmesinin FDA’ya duyulan güveni salladığı söyleniyor. Tartışmalar devam ederken FDA geçtiğimiz hafta tartışmaları haklı çıkaracak ve benzeri görülmemiş bir şey yaptı; ilacı kimlerin kullanabileceğine yönelik havuzu daralttı. Başlangıçta tüm Alzheimer hastalarının ilacı kullanabileceğini söyleyen FDA, yaptığı düzeltme ile ‘sadece hafif hastalığı olanlar’ için kullanımın uygun olduğunu belirtti.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Yine Boeing Yine Kriz

İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş Beklenmediği Açıklandı