in , , , ,

Ölüm Vadisi’ndeki, Gizemli Yürüyen Taşların Sırrı!

Kuzey Amerika’ki Mojave çölünün bir parçası olan Death Valley yani Ölüm Vadisi, bu bölgenin en kurak, en alçak ve en sıcak vadisidir. Bu vadide bulunan Badwater Havzası deniz seviyesinin 86 metre aşağısında bulunuyor ve yelken taşı (sailing stones) da denilen yürüyen taşları ile ünlü olmuş.

Ölüm vadisi, insanların aklını kurcalayan ilginç bir soruya ev sahipliği yapıyor. Sıcaktan kavrulan bu kurak arazide, bazılarının ağırlığı 300 kilograma kadar ulaşan kaya ve taşlar, arkalarında iz bırakarak kendi kendilerine hareket ediyorlar. Bu hareket çıplak gözle gözlemlenebilecek kadar hızlı gerçekleşiyor.

Bu taşların hareketleriyle ilgili yıllar içinde UFO’lar, şakacı turistler, tuhaf manyetik alanlar gibi birçok ilginç teori ortaya atılmış olsa da bunların hepsinin doğru olmadığı anlaşıldı. Bu koca taşların her birinin farklı yöne gitmesi, bazen durarak yön değiştirmeleri gibi gözlemler, bu hareketin manyetik alan kaynaklı olmadığını gösteriyor. Rüzgarların da bu yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirmesi pek olası değil.

İlk bakışta hiç hareket etmiyormuş gibi görünen kaya parçalarının gizemi bilim insanlarının da ilgisini çekti. Yaklaşık yarım yüzyıldır bu gizemli kayaların sırrını çözmeye çalışan bilim insanları, kurumuş ve çatlamış bir zeminde 300 kiloluk bir taşın nasıl hareket edebileceği konusunda farklı fikirler ürettiler.

1970’li yıllardan itibaren yapılan gözlem ve deneylerden sonra bu ilginç gizemin sırrı 2014 yılında bulundu. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalarda, çöle düşen ve hemen buharlaşan yağmurun bu taşların gölgesinde biriktiğini, ve gece soğuyan hava ile birlikte buharlaşan suyun donarak taşların altında bir tür “kızak” oluşturduğunu keşfettiler.

Alt tarafında buzdan kızaklar oluşan bu yüzlerce kiloluk taşlar, rüzgar yardımıyla saatte 6-10 metreye kadar, engebesiz çöl zemininde hareket ediyorlar. Ve geceleri ortaya çıkan buz da gündüz hiçbir iz bırakmadan buharlaşıyor.

Kaynak: 1 2 3

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by East

Türkiye Tarihinin En İlginç Olaylarından Biri “İstanbul’da Kurulan 3 Eroin Fabrikası”

Bilinmeyen Yönleri Ve Tarihiyle “Galata Kulesi”