in

Neden Kasırgalara Hep Kadın İsimleri Veriliyor?

Pek çok kişi için dünyada var olan cinsiyetçi düşüncenin en somut göstergesi kasırga isimleridir. Çünkü seneler boyunca kasırga isimleri daima kadın isimlerinden tercih edildi. Bugün bu durum değişmiş olsa bile kadın isimlerininin kasırga isimleriyle özdeşleşmiş olmasının sebebi biraz tesadüf eseri ortaya çıkmış bir durumdur.

ABD Birleşik Devletleri’ni yerle bir eden Katrina kasırgasını hepimiz hatırlarız. Irene, Sandy, Isabel ve daha nice kasırga dünya genelinde büyük etki yaratmış doğa olaylarıdır. Peki, bu kasırga isimleri neden John veya Micheal gibi erkek isimleri olmuyor? Aslında bir süredir kasırga isimleri, kadın ve erkek adlarından karışık olarak seçiliyor fakat uzun süre boyunca kasırgalar hep kadın adlarıyla anıldı.

Pek çok kişi için kadın isimlerinin kasırga isimleri olarak kullanılması, dünyada var olan cinsiyetçi düşüncenin en somut örneğiydi. Herkesin korktuğu korkunç bir felaket olan kasırgalara kadın adlarının verilmesi bir süredir geçerli bir durum olmasa da zihnimizde yer etmiştir. Kasırga isimleri neden kadın isimlerinden seçiliyordu, nasıl değişti, bugün durum nedir gelin yakından inceleyelim.

Her şey aşık meteorologlarla başladı:

Kasırga gibi yıkıcı bir doğa felaketine kadın adlarının verilmekte olmasını bir çok kişi cinsiyetçi ve bayanları aşağılayıcı bir tutum olarak görüyor. Ancak durum pek de böyle değil. Kasırgalara resmen isim verme geleneği 1953 senesinde başladı. Bu seneden önce kasırgalara isim verilmiyor ve bu durum World Meteorological Organization yani Dünya Meteoroloji Örgütü’nün işlerini zorlaştırıyordu.

Çıktığı bölgeye göre adlandırılan kasırgaları tespit eden meteorologlar, tıpkı yeni uzay cismi bulmuş bir kaşif gibi bu felaketlere kendi aralarında ad veriyorlardı. Bu adı seçerken de en kıymetlileri olan sevgililerinin isimlerini kullanıyorlardı. 1900’lü senelerın başında çalışan meteorologların nerdeyse hepsinin erkek olduğunu düşünürsek kasırga isimlerinin de kadın isimleri olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır.

Kasırga isimleri neden kadın isimlerinden seçiliyor sorusunun kökenine baktığımız zaman esasında cinsiyetçi bir tutum yerine, sevgi dolu aşıklar görüyoruz. Ancak bu durum 1953 senesinde yani kasırgalara resmen isim verilmeye başladığında değişiyor ve karşımıza gerçekten rahatsızlık verici olduğu düşünceler çıkıyor.

Kasırgalar da bayanlar gibi, tahmin edilemezler

Başlığı mazur görün, bu bizim değil, Amerika’li yetkililerin düşüncesi. Dünyada kasırgaların ağırlıklı olarak yaşandığı bir bölge olan ABD Birleşik Devletleri, hemde dünyada sözü geçen bir ülke olduğu için kasırga isimleri konusunda da dünyayı etkilemiştir. Amerika’de ilk defa 1953 senesinde fotoğrafı olarak kasırgalar isimlendirilmeye başladı.

Kasırga isimleri resmen verilmeye başladığı zaman senelerın geleneği olarak kadın isimleri seçildi. Ancak bu durum, olayın orijinal aşk dolu hikayesini ortadan kaldırdı. Amerika’li yetkililer ‘Kasırgalar da bayanlar gibidir; tahmin edilemez, keşfedilmesi zor, ne zaman ve ne kadar zarar vereceği bilinmez.’ biçiminde düşünüyorlardı.

Bu düşünce sadece Amerika’lilere mi özgü yoksa World Meteorological Organization yani Dünya Meteoroloji Örgütü de böyle mi düşünüyordu bilinmez ama bütün dünyada uzun seneler fotoğrafı olarak kasırgalara kadın isimleri verildi. Ta ki kadın hakları aktivisti Roxcy Bolton ortaya çıkana ve yetkilileri bu konu da geri adım atmaya ikna edene kadar.

Genç bir kadın neyi değiştirebilir ki?

Florida Kadın Örgütü’nün kurucularından olan Mississippili feminist ve kadın hakları aktivisti Roxcy Bolton, 1950’li senelerden başlayarak yaşamı boyunca Amerika’li bayanların hakkını savunmayı kendisine görev bilmiştir. Pek çok etkili çalışmasının beraberinde bu yazımıza konuk olmasının sebebi, kasırga isimlerinde uygulanmakta olan cinsiyetçi tutumu ortadan kaldırmasıdır.

1953 senesinde kasırgalara resmen kadın isimleri verilmesi ile beraber kampanyalar yapmaya başlayan Roxcy Bolton, uzun seneler bu işin peşini bırakmadı. Çabalarının meyvesini ise fakat 1970’li senelerın sonunda alabildi. Bolton’un kampanyaları sonucu 1979 senesinde Amerika artık kasırgalara sadece kadın isimleri vermekten vazgeçti.

Bilemiyoruz, belki dünyanın farklı noktalarında farklı bayanlar da böyle cinsiyetçi bir tutumu, bayanların birer felaket olarak görülmesini protesto etmiş olabilirler. Ancak Roxcy Bolton 2017 senesinin Mayıs ayında hayatını kaybettiği zaman ölüm ilanında bile kasırga isimlerini değiştiren kadın olarak anıldı. Genç bir kadın neyi değiştirebilir ki diye düşünenlere en güzel yanıt.

Günümüzde kasırga isimleri nasıl verilmekte?

Roxcy Bolton sayesinde bir şeyler değişmeye başlasa da değişim bir günde gelmedi. Uzun seneler boyunca erkek isimlerinin kasırgaların korkutuculuğunu yansıtmadığını söyleyenler oldu. Hatta 1986 senesinde yayınlanan bir Washington Post yazısında, erkek isimlerinin gerekli romantizmi ve aciliyeti yansıtmadığı sert bir dille savunuldu.

Bir süredir kasırgalar hem erkek hem de kadın isimleriyle anılıyor. Baş harfi q, u, x, y, ve z olanlar dışında 6 senede bir her yıla özel 21 tane kadın ve erkek ismi seçiliyor ve sırasıyla kasırgalar bu isimle anılıyor. Eğer o yıl 21’den fazla kasırga olursa devreye Yunan alfabesi giriyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

iPhone’lar Depresyon ve Anksiyete Tespiti Yapabilecek

Ekmeğin Küflü Kısmını Kesip Kalanını Yemek Ne Kadar Sağlıklı?