in

Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin Tasarımı Paylaşıldı

İHA ve SİHA gibi hava araçları üreticisi Baykar Savunma, ses hızına yakın bir süratte hareket eden ve 5. nesil savaş uçaklarının yerini alması beklenen Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin tasarım görsellerini paylaştı.

İmalat ve savunma şirketi Baykar, geçtiğimiz günlerde üstü kapalı bir video paylaşarak Kurban Bayramı’nda bir bayram armağanı vereceklerini duyurmuştu. Şirket, bayramın gelmesiyle beraber bu armağanı duyurdu ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesinin tasarım görsellerini paylaştı.

Takriben 12 senedir bu projenin hayalini kurduklarını belirten Baykar Savunma, ses hızına yakın bir süratla hareket eden MİUS’un gelecekte 5. nesil savaş uçaklarının yerini alacağını ifade etti. 

İlk uçuşun 2023’te yapılması amaçlanıyor

Bir buçuk tona yakın mühimmat ve yararlı yük kapasitesine sahip olacak MİUS, bu arada hava yer akıllı füzeleri ve seyir füzeleri taşıyabilecek. İnsansız savaş uçağı, TCG Anadolu sınıfındaki gemilerden iniş ve kalkış yapabilmesinin yanı sıra dikey kuyrukları sayesinde bir hayli savaş uçağının yapamadığı saldırgan manevra yeteneğine de sahip olacak. 

Ses hızına yakın bir süratle hareket etmesi beklenen MİUS’un, bir sonraki prototiplerinde tam olarak ses ile aynı hızda sürate sahip olması bekleniyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, MİUS’un bir üst prototipinin 2023 seneninde ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Bayraktar’ın yapmış olduğu izahın devamında şu ifadeler bulundu; “MİUS’un katapult yardımı olmadan TCG Anadolu’dan kalkmasını amaçlıyoruz. Yakalama kabloları ve kanca yardımıyla gemiye inebilecek. Değişik yeteneğe sahip MİUS’lar yapay zekayla donatılmış akıllı filo otonomisi sayesinde arkadaş savaş uçaklarıyla görev yapabilecek. Hedefimiz 2023’te bir üst prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek. Önceden dile getirdiği SİHA’larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp dünyanın gittiği yerde öncü olmaya çalışmalıyız”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

GÖKTÜRK Uydusu İçin İmzalar Atıldı

Şampiyonlar Ligi Maçlarının Exxen'deki Fiyatı Açıklandı