MONA LISA TABLOSUNUN BÜYÜK SIRRI ÇÖZÜLDÜ!!!

Mona Lisa tablosunun sırları çözmek için kimler nasıl uğraşmış, neler elde edilmiş?


52
119 Paylaşım, 52 points

Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Müzesinde sergilenen Leonardo da Vinci’nin tanınmış kişi yapıtı Mona Lisa, kimi tarihçilere göre 1503 ile 1506 seneleri arasında bir vakitte yapıldı. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunun bu kadar tanınmış kişi olmasının nedeni aslında resimle alakalı spekülasyonlardır. Bu spekülasyonların kaynağı ise Mona Lisa’nın gülüşü; bir bakıldığında gülümseme, bir bakıldığında ise gülümsemenin arkasında elem olması. Bunun da sebebi aslında Mona Lisa’nın sağındaki ve solundaki dümdüz olması şart olan ufuk çizgisinin birbiri ile meblağlı olmaması. Bu da yüzünün iki tarafında değişik bir ifade oluşmasına kapı aralıyor.

Geçmişte yaratılan başka hiçbir sanat yapıtı Mona Lisa tablosu kadar tanınmış kişi değil. Bir takım uzmanlar ressamın kendisini kadın kimliğiyle resmettiğini iddia ederken, kimileri da Vinci’nin hiçbir model kullanmadığını, bunun yerine hayalindeki bir kadını resmettiğini düşünür. Peki Mona Lisa tablosu neden bu kadar alaka çekmekte? Birçokları bunu gizemli gülüşüne bağlıyorlar. Esrarlı gülüş izleyenin bakış açısına göre mutluluğu veyahut üzüncü yansıtır. Leonardo da Vinci bu tesiri elbette bilerek yaratmıştır. Mona Lisa’nın dudaklarına ve ağız etrafına dikkatlice baktıldığı vakit kenarlarının hiç de bariz çizilmediği görülür. Lakin Mona Lisa’nın diğer dikkat çekici bir özelliği de bakışları. Seyirci nereden bakarsa baksın, Mona Lisa sanki hep direk doğruya onun gözlerinin içine bakıyor gibi duruyor. Mona Lisa’nın kaşları görülmüyor. Kadınların kaşlarını tıraş etmesi 16. asır Avrupa’sında yaygın bir ananeydi. İtalya Kültürel Kalıt Komitesi Başkanı Silvano Vinceti, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’ya diğer tablolarından çok daha fazla ehemmiyet verdiğini ve hayatının son zamanında onu yanından ayırmadığını söylüyor.
Mona Lisa’yı bu denli tanınmış kişi bir yapıt haline getiren gülümseme de tabloda çözülmeye çalışılan sırlar arasında. Bir müddet önce Da Vinci’nin, Mona Lisa’nın bu gizemli, buğulu gülümsemesindeki optik efektleri nasıl oluşturduğu ilk sefer ortaya çıkarıldı. Fransız Müzeleri bilim insanları Mona Lisa’nın “buğulu” gülümsemesinin ardında ünlü ressamın parmaklarıyla tabloya sürdüğü aşırı derecede ince cam cilanın olduğunu belirledi. Röntgen ışınlarıyla yapılan incelemede araştırmacılar, sürülen cila ve boya tabakalarının yüzün farklı bölgelerinde değişen düzeylerde nasıl oluşturulduğunu görebildi. Farklı renkte boyalarla ustaca karıştırılmış, herbiri insan saçından 50 kat ince 40 kat cilanın, Mona Lisa’ya esrarlı gülümseyişi veren hafif buğulu ve gölgeli tesiri verdiği tespit etti. Cilanın kuruması aylar aldığından gizemli gülümseyişin oluşmasının da yıllar aldığı belirtildi. Tabloya daimi bakıldığında bu gülümseyişin kaybolduğu izlenimi oluşuyor.

Mona Lisa tablosunu inceleyen sanat tarihçileri, eserin gözlerinde harf ve rakamlar bulunduğunu fark ettiler. İtalyan Milli Kültürel Kalıt Komitesi, tablo yüksek büyütme yoluyla incelendiğinde, Mona Lisa’nın gözlerinde harf ve rakamların görülebildiğini dile getirdi. Komite başkanı Silvano Vincetti, “Çıplak gözle bakıldığında bu simgeleri göremiyorsunuz, ancak şayet bir büyüteçle bakarsanız açık bir şekilde görülür hale geliyorlar” diye konuştu ve şöyle konuştu: “Sağ gözde, Leonardo da Vinci’nin ismini sembolize eden LV harfleri bulunuyor. Sol gözde de bazı simgeler var ancak bunlar o kadar belirgin değil. Ne olduklarını çıkartabilmek pek kolay değil, CE harfleri ya da B harfi olabilir. Tablonun hemen hemen 500 senelik olduğu gözönüne alınırsa, bu simgelerin ilk çizildiği vakitki kadar keskin ve bariz olmaması natürel. Arka tasarıdaki köprünün kemerinde de 72 rakamı görülebiliyor ancaj bunlar L harfi ve 2 rakamı da olabilirler. Bunlar şimdiye kadar hiçkimse tarafından farkedilmedi. Yaptığımız ön incelemeler, bunların birer hata olmadığını ve ressam tarafından şuurlu olarak tabloya ilave ettiklerini gösteriyor.”

Da Vinci, çalışmalarını ve çizimlerini aynada göründüğü gibi deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu şekilde şahsi şahsi düşünceleri yalnızca yansıma esnasında okunabiliyordu. Mona Lisa üzerinde benzer tekniği kullanan sanat ekspertleri, yaptıkları uygulama neticeninde saklı acayip şekilleri tesbit etti. Dünyanın ilgi çekici tablosu olma özelliğini savunan Mona Lisa’nın sanıldığı gibi yanlız olmadığı kanısına erişen ekspertler, Mona Lisa tablosunda keşfedilen yüzün Yıldız Savaşları filminde kötü adam rolünde oynayan Darth Vader’a benzediğini izah etti. Uzmanlar, Mona Lisa toblosundaki yüzün ressamın Saint Anne (Aziz Anne) ve The Virgin and Child (Bakire ve Çocuk) tablolarında da bulunduğunu; tablolardaki yüz ve şekillerin Yaradan ve korkuyu temsil ettiğini belirtiyor. Yeniden aynı uygulama Da Vinci’nin en ehemmiyetli yapıtlarından biri olan Last Supper (Son Akşam Yemeği) tablosunda tecrübe etti. Uygulama neticeninde ortaya çıkan İsa’nın ‘Mukaddes Kasesi’nin masaya devrilmiş görüntüsü, John the Baptist isimli tabloda ise ağaç ve kadın görüntüsünün bulunduğu ortaya çıktı.

Fransız optik mühendisi Pascal Cotte, reflektif ışık tekniği kullanarak incelediği Mona Lisa’nın yağlıboya tabakasının altında başka bir portreyle bir de kroki bulduğunu izah etti. Fransız araştırmacıya göre tablonun altındaki resimde yan dönmüş birinin yüzü var. Cotte, Mona Lisa’nın altındaki resimde, oturur durumda, yan tarafa doğru bakan farklı bir kadının portresinin bulunduğunu dile getirerek, “Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Netlikle başka bir kadın” dedi. Bu portrenin altında da bir taslak çizim bulunduğunu söyleyen Cotte, “Daha yakın tasarıdan çalışılan taslakta büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olan bir kadın görülüyor” dedi. Cotte ayrı olarak tablonun altında biri daha büyük kafalı daha küçük ağızlı, ötekisi Madonna tarzı iki portre taslağı daha bulduğunu öne sürüyor. Louvre Müzesi’nde sergilenen tabloyu yıllarca inceleyen Cotte, Tabaka Detaylandırma Yolu (LAM) isimli bir teknik geliştirmişti. Tablo üzerine “bir dizi yoğun ışık verilerek” uygulanan yolda, kamera yardımıyla ışıkların yansımaları ölçülüyor ve resmin tabakaları arasında neler olduğu ortaya çıkarılıyor.

Mona Lisa’nın gizemli ifadesi, kimine göre mutluluğu, kimilerine göre ise mutsuzluğu temsil ediyor. Amsterdam Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi’nden uzmanları tarafından geliştirilen “duygu tanımlama yazılımı” sayesinde artık bu gizem çözülmüş bulunuyor. Yazılım, farklı hesaplamaların hemen peşinden, Mona Lisa’nın ifadesinin, aslında mutluluk ve Leonardo da Vinci’nin karşısında oturarak kendisini resmetmesinden meydana gelen sıkılganlığın bir karışımı olduğu neticenine vardı. Yazılım ele geçirdiği verilere dayanarak istatistik sonuçlar da verdi. Buna göre Mona Lisa’nın ifadesi; %83 mutluluk, %9 rahatsızlık, % 6 korku ve % 2 oranında hiddetten oluşuyor.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

52
119 Paylaşım, 52 points