in

Mikrodalgada Asla Isıtmamanız Gereken 7 Besin

Son zamanlarda mikrodalga kullanımı, oldukça tartışmalı bir konu. Bir takım uzmanlar mikrodalgadan vakit kaybetmeden vazgeçmemizi öğütlese de kimileri de doğru kullandığımız takdirde mikrodalga kullanmaya devam edebileceğimizi belirtiyor. Peki doğru mikrodalga kullanımı nasıl oluyor? İlk olarak mikrodalgaya koyduğunuz tabağın, çanağın, bardağın veyahut rastgele bir eşyanın mikrodalga kullanımına uygun olması gerekiyor. Hemen peşinden sıra, hiçbir zaman mikrodalgaya koymamanız şart olan yiyecekleri öğrenmeye geliyor! Ne olursa olsun mikrodalgada ısıtmamanız gereken besinleri derledik. Siz siz olun bunların hiçbirini mikrodalgada ısıtmaya kalkmayın!  İşte asla mikrodalgada ısıtmamanız gereken 7 besin…

Haşlanmış yumurta

Şayet haşlanmış yumurtayı mikrodalgada ısıtmaya çalışırsanız yumurtanın içerisinde yer alan su molekülleri buharlaşır, bu vaziyet da içten dışa doğru bir basınç yaratır. Netice mu? Elbette minik fakat oldukça sıcak bir patlama. Tabii bu patlama, mikrodalganın içinde gerçekleşmek zorunda değil. Aksine yumurtayı yemek için aldığınızda da gerçekleşebilir. İyisi mi siz haşlanmış yumurtaları mikrodalgada ısıtmaya bir son verin! 

Havuç

Aslında türüne bağlı olarak havuçları mikrodalgada pişirebilir ya da ısıtabilirsiniz. Ancak kabuğunu soymanız koşul! Kabuğu soyulmamış havuçlar, hele bir de iyi yıkanmadıysa, mikrodalgada kıvılcımlanmaya sebep olabilir. Arklanma durumu olarak da isimlendirebileceğimiz bu durum, hem sizin sıhhatinizi tehlikeye atar hem de mikrodalganıza zarar verir.

İşlenmiş et

İşlenmiş etler; bol miktarda tuz, kimyevi, savunucu ve tatlandırıcı içerir. Tüm bu zarar veren muhtevaları mikrodalga ışınımıyla birleştirince ortaya mükemmel(!) bir yemek çıkacağını söylememize gerek var mı? Şayet kolestrol düzeyinizin tavan yapmasını istemiyorsanız işlenmiş etleri mikrodalgada ısıtmaktan vazgeçmelisiniz.

Su

Suyunuzu mikrodalgada ısıtmak, seçenek edebileceğiniz en zahmetsiz yollardan biri gibi gözükebilir. Ancak yapılan bir hayli araştırma bu yolun suyu hızlı bir şekilde kaynattığını, dolayısıyla da yanıklara davetiye çıkardığını ispat ediyor. Bilhassa çocuklar ile ilgili çok daha dikkatli olmak gerekiyor!

Acı kırmızı biber

Acı biberler, bilhassa de acı ve kırmızı olanlar, yüksek miktarda kapsaisin içerir. Biber gazı yapımında da kullanılan bu madde, kolayca alev alabilir. Şayet acı kırmızı biberleri mikrodalgada ısıtırsanız elektromanyetik dalgaların tesiriyle kapsaisin ortaya çıkar ve bu madde hızlıca tutuşabilir. Netice mu? Söylemek dahi istemiyoruz!

Tavuk

Tavuk, bilhassa de doğru pişirilmediğinde, salmonella rizikosu taşır. Şayet çiğ tavuğu mikrodalgada pişirmeye çalışırsanız pişmek bir yana dursun, tam bir bakteri yuvası haline gelir. Bu vaziyet sadece tavuk değil, kırmızı et için de geçerli. İyisi mi siz etinizi tavada, ızgarada veyahut fırında pişirmeye devam edin!

Domates ve domates sosu türevleri

Tıpkı haşlanmış yumurtalar gibi domates sosları da mikrodalganızı bir savaş alanına çevirebilir. Bilhassa koyu kıvamlı soslar, ısındıkça patlayarak hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Uzay Kanunları:

İnsan Hücrelerinde Sanal Tura Çıkmak ?