in

Migros'tan Rekabet Kurumu'nun Cezasına İtiraz

Rekabet Kurumu’nun 517.672.762,75 TL idari para cezası uyguladığı Migros, KAP üzerinden bir açıklamada bulundu. Migros’un sert ifadeler kullanmış olduğu açıklamasında, iddiaların bütünüyle reddedildiği ve yasal süreç içerisinde dava açılarak kararın iptalinin isteneceği ifade edildi.

Sabah saatlerinde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, bir süredir Türkiye’nin gündemini meşgul eden zincir market meselesinde sona gelindiğinden bahsetmiştik. Rekabet Kurumu, 5 büyük zincir market ile 1 adet yağ üreticisine 2,6 milyar TL dolayında idari para cezası uygulanmasına karar vermişti. Kararla ilgili açıklamada bulunan Migros, Rekabet Kurumu’nun iddialarını da kestiği para cezasını da kabul etmediğini ve dava açarak hakkını arayacağını açıkladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bulunan Migros, “Migros Ticaret A.Ş., faaliyetlerini dürüstlük ve güvenilirlik ilkelerine bağlı şekilde daima kanunlara ve yasal şartlara uygun biçimde devam ettirmektedir. 67 senedir koruduğumuz, müşterilerimize en nitelikli ürün ve hizmetleri en ideal fiyatlarla sunma irademiz kesintisiz devam edecektir.” ifadeleriyle Rekabet Kurumu’nun kararına adeta rest çekmiş oldu.

Migros’un konu hakkında açıklaması şöyle

Şirketimizin 20 Ekim 2021 tarihli KAP açıklamasında, Rekabet Kurumu’nun COVID-19 salgını sürecinde perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturması kapsamında, 27 Ekim 2021 tarihindeki sözlü savunma toplantısına Şirketimizin de savunmasını yapmak üzere iştirak edeceği duyurulmuştu.

Rekabet Kurumu’nun fotoğrafı web sitesinde yayımlanan duyuruda ve Şirketimize iletilen nihai karar bildiriminde, Rekabet Kurulu’nun 21-53/747-360 sayılı 28.10.2021 tarihli kararında özetle;

Yeni Mağazacılık A.Ş., BİM Birleşik Mağazalar A.Ş., CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş., Şok Marketler Ticaret A.Ş., Savola Gıda ve Sanayi Ticaret A.Ş. Ve Şirketimizin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (“Kanun”) 4. Maddesini ihlal ettiğine,

Bu sebeple, Kanun’un 16. Maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi, ikinci fıkrası ve üçüncü fıkrasının (a) bendi ile 7. Maddesinin birinci fıkrası hükümleri uyarınca 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen senelik gayri safi gelirlerinin takdiren %1,8’i oranında olmak üzere Migros Ticaret A.Ş.’ye 517.672.762,75-TL; idari para cezası verilmesine,

gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verildiği belirtilmiştir.

Açıklanan kararda aleyhimize yöneltilen hususlar Şirketimiz tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu çerçevede, gerekçeli kararın tarafımıza tebliğini müteakip, yasal haklarımız süresi içinde kullanılarak kararın iptali için dava açılacaktır.

Migros Ticaret A.Ş., faaliyetlerini dürüstlük ve güvenilirlik ilkelerine bağlı şekilde daima kanunlara ve yasal şartlara uygun biçimde devam ettirmektedir. 67 senedir koruduğumuz, müşterilerimize en nitelikli ürün ve hizmetleri en ideal fiyatlarla sunma irademiz kesintisiz devam edecektir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Manchester Taraftarı, Saçları Döküldüğü İçin Kulübe Dava Açtı

Elon Musk, Üniversite Kuracağını Açıkladı