in

Microsoft Teams 2 Saat Çöktü

Son zamanda bir hayli bulut sistemli uygulama ve yazılımda çökme oluyor, bunlardan biri de bugün Microsoft Teams tarafında yaşandı.

Ara ara Google vb. servislerin tüm dünyada çöktüğü biliniyordu. Bilhassa son zamanda uzaktan eğitim ve çalışma süreçlerinin süper kahramanı olarak görülen Microsoft Teams’in bugün sabah saatlerinde 2 saat süresince çöktüğü belirtildi. Bilhassa Avrupa ve Asya’daki kullanıcıların etkilendiği vaziyet neticeninde Microsoft servislerde araştırma yaptığını belirtti.

Dünyanın birçok noktasında hissedilen bu kesinti de Teams’e web üzerinden bağlanmaya çalışan kullanıcılar 401 hatası alırken, uygulamada takım ve kanallar görülüp iletiler mesajlamadı. Microsoft tarafından alınan hatanın araştırılması ve servislerin neden çöktüğü belirlenmeye çalışılıyor fakat Nisan ayı boyunca bir hayli sefer aslında bu kesintiler yaşandı.

Office 365 ve Microsoft Teams kesintilerinde artış yaşanıyor

Bugün yaşanan kesinti yalnızca Microsoft Teams özelinde yaşanıyor olsa da geçtiğimiz aylarda Office 365’de yaşanan kesintiler müessesesel firmaları oldukça hırpalamıştı. Geçtiğimiz ay 4 saatten fazla kesinti yaşanan Microsoft Teams’de bu ay da benzer meselelerin yaşandığı raporlanıyor.Azure ve Xbox Live üzerinde derin kesintiler yaşanmıyor ancak Teams’in çökmesi uzaktan çalışma döneminde ciddi meseleler yaşatıyor. Microsoft’un bu konudaki araştırması hangi evre da bitirir bilinmez ama Google ve Microsoft servislerinin çökmesi tüm dünyayı kökünden sallayabiliyor. Geçtiğimiz sene yaşanan Google servislerinin çökmesi hasebiyle Türkiye ve dünyada birçok web sitesi 5 saati geçkin müddet hizmet veremez hale gelmişti. Bilhassa birçok ön yüz API yapısı Google servisleri üzerinden çalıştırılıyor. Vaziyet böyle olunca bu denli büyük ve servis sağlayan firmalarda yaşanan kesintiler herkesi etkiler hale geliyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

17 Mayıs'a Kadar Sürecek Tam Kapanma Kararı

THODEX Vurgununun Miktarını Açıklandı