in

Microsoft Edge Dikey Sekmeler Özelliği

Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısı için geçtiğimiz sene ilanlan dikey sekmeler özelliğini nihayet kullanıma sundu. Yeni bilhassa beraber kullanıcılar, sekme listesini üst taraftan alıp yan tarafa yerleştirebiliyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli yazılım devi Microsoft, Edge tarayıcısını yeni özelliklerle aktüellemeye devam ediyor. Chromium tabanlı Edge tarayıcısı için dikey sekmeler özelliğini takriben bir yıl önce duyuran şirket, özelliği nihayet Edge 89 sürümüyle birlikte resmi olarak yayınladı.

Bilhassa 16: 9 oranlı ekranlar için ideal olan dikey sekmeler özelliğiyle kullanıcılar, isterlerse sekmeleri üst taraftaki klasik uzun sekme listesi yerine tarayıcının yan tarafında sıralayabiliyor. İlk etapta alışması biraz zor gözükse de Microsoft, bu bilhassa ekran alanının daha randımanlı kullanılmasını amaçlıyor.

Microsoft Edge için dikey sekmeler özelliği böyle çalışıyor:

Yukarıda da görebileceğiniz üzere dikey sekmeler özelliği, sekmeleri üst taraftan alıp yan tarafa sıralıyor. Bu noktada Microsoft, kullanıcılara sekmeleri yönetme olanağı da sunuyor. Bu sayede Edge kullanıcıları bir sekmeyi yan tarafa sabitleyebiliyor, sekmeleri gruplandırabiliyor ve sekme listesini daraltıp genişletebiliyor.

Dikey sekmelerin yanı sıra Edge artık arama geçmişini görüntülemenin yeni bir yolunu sunuyor. Tarayıcının son sürümüyle beraber kullanıcılar ‘Geçmiş’ sekmesine tıkladığında, ayarlarda tam sayfalık bir görünüm yerine ufak bir açılır pencereyle karşılaşıyorlar. Açılan bu küçük pencere üzerinden arama geçmişini silme işlemi de yapılabiliyor.

Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısı için sık sık aktüelleme yayınlayarak bir hayli kullanıcı kazandı. En son büyük aktüellemeyi geçtiğimiz ocak ayında yayınlayan şirket, bu sürümle beraber uyuyan sekmeler, yeni görsel temalar ve parola oluşturucu gibi birkaç yeni özelliği kullanıma sundu.

Peki, siz Microsoft Edge’in yeni dikey sekmeler özelliği ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce kullanışlı mı yoksa rahatsız edici mi? Fikirlerinizi açıklar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Uzmanlar: 'Bu Pandemi Böyle Asla Bitmez'

Buzdolabındaki Kadınlar Nedir?